Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościTop 10 książek na lato

Top 10 książek na lato

11 czerwca 2019 / Patrycja
Zbliża się upragniony przez wszystkich czas – wakacje. Nieważne, czy należysz do grona tych wybranych, którzy mają przed sobą całe dwa miesiące wolnego, czy może z racji wieku i obowiązków czekają Cię dwa tygodnie odpoczynku.

Bez względu na to jak długo będzie trwał odpoczynek, pamiętaj o tym, że nie o ilość ale o jakość chodzi. Co zatem zrobić, by odpoczynek był efektywny i by po powrocie z urlopu naprawdę czuć napływ sił witalnych? 
Zdaniem psychologów, Polacy nie potrafią odpoczywać. Nawet będąc na wakacjach myślimy o pracy i obowiązkach, a często na plaży obok ręcznika i zimnego napoju, leży obok nas służbowy laptop i telefon, na który dzwonią nasi współpracownicy. W praktyce na wakacjach jesteśmy tylko ciałem, bo nasz duch dalej jest zamknięty w firmowym biurze, opracowuje konspekty na kolejne spotkania bądź prowadzi negocjacje z kontrahentem.

Żyjemy bowiem w „kulturze pracy?” To często właśnie wykonywany przez nas zawód determinuje to jak postrzegają nas inni ludzie, nikt już przecież nie pyta nas o to kim jesteśmy, ale raczej czym się zajmujemy. Dlatego praca często jest sensem naszego życia i nie możemy o niej zapomnieć. Finalnie z wakacji często wracamy tak samo (a może i bardziej) zmęczeni niż przed wyjazdem.

Co zatem zrobić, by tego lata prawdziwie się zrelaksować i w pełni wykorzystać czas odpoczynku?
Specjaliści radzą, by będąc na wakacjach albo nawet spędzając wolny weekend stosować się do zasad mindfullness czyli treningu uważności. Metoda ta polega na tym, by skierować swoją uwagę na to co dzieje się właśnie w tej chwili.

Na przykład jeśli pijemy popołudniową kawę, warto skoncentrować swoją uważność na smaku, zapachu, poczuć jej ciepło. Jeśli człowiek doświadcza czegoś w danym momencie, a na bok odsuwa myśli dotyczące przeszłości lub przyszłości, może naprawdę wyciszyć swój umysł, który często jest przebodźcowany nie tylko informacjami ze świata zewnętrznego, ale też olbrzymim ładunkiem emocjonalnym.

Warto też postawić na wysiłek fizyczny. Podczas biegania czy jazdy na rowerze, nasz organizm produkuje endorfiny czyli hormony szczęścia, a my zamiast myśleć o obowiązkach koncentrujemy się na pięknych widokach i liczymy spalone kalorie.
Podczas wakacji mamy więcej czasu, by poświęcić naszą uwagę tym o których w ferworze codziennych zajęć często zapominamy. Kawa i ploteczki z dawno niewidzianą koleżanką wydają się świetnym pomysłem zwłaszcza w upalne dni.

Było coś dla ciała, to teraz coś dla ducha.

W wakacje w końcu można nadrobić swoje czytelnicze zaległości. Według danych statystycznych, Polacy jako naród czytają bardzo niewiele, Ty jednak możesz poprawić te wskaźniki, a wakacje to najlepszy czas na to, by na długie godziny przepaść w świat fikcyjnych bohaterów. Jeśli zastanawiasz się zatem po jakie pozycje sięgnąć, przedstawiamy naszym zdaniem listę dziesięciu książek, które umilą każdy słoneczny dzień i długą letnią noc.

Monika B. Janowska „Czwarty pokój”

Chyba dla każdego miejscem szczególnym jest dom. Własne cztery kąty to nasz port do którego zmierzamy po całym dniu, by odpocząć. Książka „Czwarty pokój” Moniki Janowskiej zaczyna się właśnie od przeprowadzki do nowego mieszkania. Dobrawa, bo tak ma na imię główna bohaterka to kobieta, która dostała w swoim życiu wiele bolesnych lekcji od losu. Kobieta żywi nadzieję, że mieszkanie w domu, który właśnie zaczyna urządzać będzie szczęśliwe. Podczas rutynowych porządków nowego lokum, kobieta orientuje się, że nie jest sama. I nie chodzi tu wcale o męża i dzieci. Ma wrażenie, że ktoś ją obserwuje. Początkowo Dobrawa myśli, że to zwykłe zmęczenie, potem zaczyna podejrzewać u siebie chorobę psychiczną, aż w końcu prosi o pomoc egzorcystę.

Dni mijają, a kobieta nadal czuje tę nadnaturalną obecność. W końcu decyduje się na konfrontację z ową zjawą. Otóż duch, który nawiedza jej mieszkanie nazywa się Antoni Szymański, który został niegdyś zamordowany przez aparat SB. Szymański nie może cieszyć się szczęściem wiecznym, dopóki dopóty nie dowie się co się stało z jego zaginioną żoną Ireną. Dobrawa, chcąc cieszyć się spokojem, postanawia pomóc Antoniemu i rozpoczyna własne śledztwo. W trakcie rozwoju wydarzeń, kobieta pozna także prawdy o swoim życiu; co tak naprawdę stało się z jej zmarłymi rodzicami i czy jej przyjaciel Bartek naprawdę nie żyje. Ponadto małżeństwo kobiety zacznie przeżywać kryzys. Jak poradzi sobie z prawdą o własnym życiu? Sprawdzisz to tylko czytając książkę „Czwarty pokój”.

czytaj dalej

Queen Cara „Porwana przez Jokera”

Pozycja Queen Cary, pod tytułem „Porwana przez Jokera” trzyma w napięciu od pierwszego zdania aż do ostatniej kropki. Na łamach książki poznajemy niemal osiemnastoletnią Caroline Williams, która pewnego dnia zostaje porwana przez szefa mafii –Jokera. Na domiar złego nikt z bliskich nie szuka dziewczyny, bo żyją w przeświadczeniu, że Cara nie żyje. Dziewczyna jest więziona w jego willi i pomimo tego, że grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo, czuje do swojego oprawcy słabość.

Jednak kobieta zauważa, że mężczyzna również darzy ją dziwnym uczuciem, nie zabił jej chociaż poprzez swoje krnąbrne zachowanie dała mu ku temu wiele powodów. Młoda kobieta na własnej skórze poznaje blaski i cienie życia u boku gangstera, gdzie pomimo strachu i napięcia doświadcza też piękna płynącego ze spełnionych marzeń.

Jaki naprawdę jest Joker dla swoich bliskich, czy naprawdę jest pozbawionym wszelkich uczuć psychopatą? Jakie tajemnice skrywa jego przeszłość, no i w końcu czy dziewczyna wyjdzie cało z tej granicznej sytuacji? Nie będziemy zdradzać zakończenia, ale możesz być pewny, że jest ono nieprzewidywalne. Spędź wieczór z „Porwaną przez Jokera” i przekonaj się czym jest dreszcze emocji.

czytaj dalej

Krzysztof Piotr Łabenda ,,Blizny 

Każdy z nas ma w swoim sercu mniejsze lub większe blizny. Z biegiem czasu większość z nich zasycha, a nam udaje się w dużym stopniu o nich zapomnieć. Jednak czasem wystarczy impuls, by wspomnienia wróciły, a rany znów zaczęły krwawić.
Krzysztof Łabenda w książce pod tytułem „Blizny” wykreował postać pisarza, który w latach młodzieńczych odwiedza Paryż i tam poznaje piękną Sabinę w której zakochuje się niemal od pierwszego wejrzenia. Jednak okazuje się, że jest to dziewczyna z którą bohater nie może wiązać swojej przyszłości – jest ona bowiem utrzymanką, a prawda o tym wychodzi na jaw w… dzień zaręczyn.

Jednak po jakimś czasie Szablewski, poznaje wziętą Panią chirurg – Natalię, z którą udaje mu się stanąć na ślubnym kobiercu i stworzyć długoletni szczęśliwy związek. Pewnego dnia para postanawia odwiedzić Paryż, jednak w trakcie pobytu w mieście zakochanych, mężczyzną zaczynają targać złe przeczucia.

Po powrocie do kraju okazuje się, że Szablewski miał rację – jego ukochana Natalia dostaje rozległego wylewu, a jej życia nie udaje się uratować. Na jego sercu powstaje więc kolejna blizna. Jednak po jakimś czasie znowu las się odwraca – pisarz poznaje Ankę Mors, która jest do złudzenia podobna do jego zmarłej żony. Okazuje się, że Anka dostała przeszczep od nieżyjącej Natalii.

Przypadek to, czy przeznaczenie? Czy dziewczyna pomoże zapomnieć mężczyźnie o bólu i uda im się zbudować wspólną przyszłość?

Książka Krzysztofa Łabendy niesie nadzieję na to, że nigdy nie jest za późno, by zacząć wszystko od nowa. Przekonaj się zatem czy wszystkie blizny, da się uleczyć i czy prawdą jest, że czas leczy rany.

czytaj dalej

Lidia Tasarz „Bez wyjścia”

Powieść „Bez wyjścia”, autorstwa Lidii Tasarz, to kontynuacja pierwszej części pod tytułem „Nić Ariadny”. W pierwszej części młoda kobieta traci pamięć i nie może przypomnieć sobie swojej tożsamości, natomiast w kolejnej części Agata, bo tak ma na imię dziewczyna, mimo odzyskanej pamięci dalej zmaga się z problemami zdrowotnym. Kobieta jednak należy do tych ludzi, którzy nie mogą zbyt długo odpoczywać dlatego decyduje się na kolejną ryzykowną misję. Agata musi zmierzyć się nie tylko z grupą terrorystów, ale też z dziwnymi wydarzeniami, które zaczynają dziać się w jej życiu.

Kim jest mężczyzna, który wydzwania do niej w środku nocy? Czy znowu grozi jej jakieś niebezpieczeństwo? A Konrad, czy kobieta może liczyć na trwały związek z mężczyzną? Na te i inne pytania poznasz odpowiedź w książce „Bez wyjścia”.

czytaj dalej

Lidia Tasarz „Cząstka pomarańczy”

Lidia Tasarz napisała książkę, która w letnie popołudnia może wędrować z ręki mamy do ręki córki. Spodoba się obu Paniom, pomimo różnicy wieku. Na łamach „Cząstki pomarańczy”, poznajemy osiemnastoletnią Maję, która za kilka miesięcy ma przystąpić do egzaminu dojrzałości. Jednak dziewczyna w środku roku szkolnego niespodziewanie znika. Gdy wraca kontynuować naukę stopniowo dowiadujemy się co się z nią działo. Dziewczyna dostała bowiem niecodzienną propozycję, by wziąć udział w filmie, który przedstawia losy słynnych wampirów, które pokochały miliony nastolatków na świecie. A skoro produkcja hollywoodzka, to także błysk jupierów, czerwone dywany i smak sławy.

Jak poradzi sobie z cieniami i blaskami sławy ta młoda dziewczyna? Czytelnik ma także okazję, by towarzyszyć Mai w takich wydarzeniach jak studniówka. „Cząstka pomarańczy” to niezwykle ciepła opowieść przyjaźni, miłości i rozterkach związanych z podejmowaniem trudnych decyzji. Córka z pewnością odnajdzie „cząstkę” siebie w przeżyciach głównej bohaterki, a Mama będzie mogła lepiej zrozumieć problemy swojej nastolatki.

czytaj dalej

Krzysztof Piotr Łabenda „Pierścionek z cyrkonią”

„Pierścionek z cyrkonią” to kolejna propozycja Krzysztofa Łabendy w sam raz na letnie wieczory. Bohaterem tej powieści jest Piotr Bonerski, którego poznajemy w niezwykle smutnych okolicznościach, krótko po pogrzebie jego żony. Podczas segregowania rzeczy po zmarłej, mężczyzna napotyka na tytułowy pierścionek z cyrkonią, który przypomina mu o minionych wydarzeniach z jego życia.

Otóż okazuje się, że małżeństwo z Ewą nie było wcale usłane różami. Kobieta popadła w alkoholizm, a mężczyzna tak naprawdę kochał tylko raz Małgorzatę, czyli swoją licealną miłość. Jednak rzeczywistość PRL-u rozdzieliła tych, dwoje, bo ojciec dziewczyny – wysoko postawiony funkcjonariusz nie zgodził się na ten związek. Jedyną pamiątką po utraconej miłości był pierścionek z cyrkonią, który był dla mężczyzny bardzo ważny nawet po wielu latach. Jednak los znowu łączy drogi ze sobą Piotra i Małgorzaty.

Czy uczucie , które kiedyś było między nimi znowu ma szansę zapłonąć, a przeznaczenie naprawdę istnieje? Sięgnij po książkę „Pierścionek z cyrkonią” i przekonaj się jak skończy się ta powieść.

czytaj dalej

Anna Radziejewska „Mój mąż drwal”

Powieść nosząca tytuł „Mój mąż drwal”, Anny Radziejewskiej czyta się niemal jednym tchem. Jest to niezwykle ciepła i urocza opowieść o życiu rodziny, której głową jest drwal. Czy można w ogóle wykonywać jeszcze ten zawód w dobie nowoczesności i modernizmu? Jak wygląda typowy drwal – czy nosi brodę i koszule w kratę?

Na czym tak naprawdę polega jego praca? Przeczytaj tę książkę, przekonasz się jak wygląda życie rodziny, która egzystuje w otoczeniu natury, celebruje zwykłe- niezwykłe momenty i cieszy się swoją obecnością. W tej lekturze poznasz także przepisy, które mama Kasia przygotowuje synkowi Leonowi – małemu niejadkowi. Będziesz mógł_a wykorzystać we własnej kuchni. Poznaj prawdę, że „rodzina to jest siła” i oddaj się tej lekkiej powieści.

czytaj dalej

Anna Wysocka-Kalkowska „Taniec z motylami”

„Piękne, wartościowe życie jest jak taniec z motylami…”
Anna Wysocka-Kalkowska, napisała nostalgiczną powieść o rozliczeniu się z przeszłością. 40-letnia Zuzanna Starska czyli główna bohaterka książki, pół Polka, pół Czeszka czuje się rozbita między Pragą a Toruniem, musi w końcu uporać się z tym co już było. „Taniec z motylami” jest to bowiem książka o mierzeniu się z sekretami własne przeszłości.

Jak rodzinne niedomówienia mogą wpłynąć na jej obecne i przyszłe życie oraz jak wielkie znaczenie może mieć jedna wydawać, by się mogło, przypadkowa osoba napotkana na życiowej drodze? Nie chcemy zdradzać więcej sekretów, sięgnij po tę książkę, a przekonasz się czym jest „Taniec z motylami”.

czytaj dalej

 Jolanta Maria Kaleta „Pułapka”

„Pułapka” autorstwa Jolanty Marii Kalety, opowiada o tym co spotkało dwójkę podróżników -Maxa i Patryka Czarnowskich, których pasją jest eksprolacja . Mężczyźni liczą na to, że uda im się odkryć skarp ukryty przez Niemców w górach Izerskich, który może być dla nich przepustką do lepszego życia. Jednak aby dojść do miejsca w którym według podań może znajdować się skarb – czyli do Szczeliny jeleniogórskiej” , trzeba stawić czoła niesprzyjającej przyrodzie i wymagającym warunkom pogodowym. Jednak w toku rozwoju akcji okazuje się, że przeszkodą mogą być także nietypowe postacie, które stoją na straży skarbu i nie lubią gdy ktoś zakłóca im spokój.

„Pułapka” to trzymający w napięciu kryminał ze świetnie skonstruowaną akcją, który u niejednego czytelnika może rozbudzić potrzebę wyjścia w góry.

czytaj dalej

Joanna Stańda „Bankiet wysuszonych kasztanów”

Akcja powieści Joanny Stańdy, „Bankiet wysuszonych kasztanów” rozgrywa się w dość nietypowym miejscu, bo w sali szpitalnej. To właśnie na oddziale geriatrycznym los połączył drogi pięciu kobiet. Każda z nich to zupełnie inny charakter i osobowość. Każda ma też do opowiedzenia własną niepowtarzalną historię, które poznajemy w na kolejnych kartach książki. Dzięki różnorodnym postaciom, specyficznemu językowi możemy przyjrzeć się mechanizmom ludzkich zachowań i prześledzić całe spektrum emocji jakie przeżywa człowiek.

Poznaj historię każdej z tych bohaterek i przekonaj się o tym, że naprawdę nie warto oceniać ludzi po pozorach.

Jesteśmy przekonani, że po lekturze tego artykułu na brak książek do czytania nie będziesz narzekać. Nie wiemy czy tegoroczne lato będzie pogodne, jednak możesz zadbać o pogodę ducha i relaks, które gwarantują lektury wydawnictwa „Psychoskok”. Odpręż się zatem i poznaj nowe literackie przestrzenie.