Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościStach Szulist – poznaj autora i jego twórczość

Stach Szulist – poznaj autora i jego twórczość

14 stycznia 2021 / Agnieszka

Stach Szulist od dawna zaskakuje czytelników. Jego teksty w zrozumiały sposób odnoszą się do ważnych kwestii. Można więc rzec, że jest to literatura z przekazem.

 

Według słownika języka polskiego pisarz to ten, kto pisze, zwłaszcza prozą, utwory literackie. Jest to również zarejestrowany w Polsce zawód, który pozwala autorom przygotowywać prozę, dramaty, poezję i powieści w dowolnym gatunku literackim. Zadanie wydaje się proste do wykonania, ale takie nie jest. Stach Szulist wie, jak wiele trudu kosztuje pisanie wartościowych treści. Nim jakiekolwiek zdanie zostanie spisane, literat musi zastanowić się, co chciałby wyrazić oraz, w jaki sposób swoje przemyślenia przekazać odbiorcom. Potem pozostaje mu poszukać „natchnienia” i zacząć pisać.

Stach Szulist wielokrotnie przechodził proces twórczy. Uzdolnienia lingwistyczne wykorzystywał, współpracując z wieloma tytułami prasowymi. Między innymi: „Echem Pruszcza”, „Dziennikiem Bałtyckim”, „Wiadomościami Kulturalnymi” czy „Pulsem Kaszub i Pomorza”. Bardzo pozytywnie zostały odebrane przygotowywane przez Szulista opowiadania. O tym, jak dobrze autor radzi sobie z pisaniem wartościowych tekstów, świadczą liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach prozatorski. Nie można nie wspomnieć również o scenariuszu widowiska telewizyjnego i sztukach, które drukowane, trafiły do półfinału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, a także były prezentowane w teatralnych  czytaniach.

Stach Szulist przede wszystkim jest jednak nauczycielem historii. Ta odpowiedzialna funkcja pełniona w szkołach w Trąbkach Wielkich i Sobowidzu do dziś ma dla autora znaczenie. Nie zważając na edukacyjne perturbacje, pisarz pozostaje na stanowisku pedagoga z myślą o dzieciach i młodzieży.

Psychologiczno-obyczajowa powieść z przekazem jego autorstwa to „Larwy

Ukazuje ona prawdziwą naturę człowieka. Inspiracją do powstania tej historii były poczynione przez pisarza obserwacje w obszarze polityczno-społecznym. Kilkuletnie zmagania z przygotowywaniem tej pozycji dopełnił pomysł, na który wpadł Szulist. Jak wspomniał:

„podpowiedzią były autentyczne zdarzenia – ubrania przyszłości szatę zdarzeń dziejących się to i teraz”.

Ta historia uświadamia, że wkroczenie na polityczną ścieżkę jest w stanie zmienić każdego. Co prawda, wszyscy chcemy uchodzić za ludzi dobrych i zdolnych do wybierania między tym, co właściwe, a co złe. Żądza władzy oraz niewłaściwe, wpływowe otoczenie może jednak wyzwolić utajone instynkty. W wielowątkową fabułę wplecione zostały losy nadwrażliwego Filipa. Ten biseksualny, młody mężczyzna od dawna ukrywa swoje prawdziwe „Ja”. Inni nie zwracając uwagi na jego wyjątkowość, chcą jedynie utrzymać się na szczycie. Dowodzi tego, chociażby sylwetka byłej opozycjonistki Matyldy, postać księdza Jacentego, czy dziennikarza Burczyka. Od pierwszej do ostatniej strony tę książkę czyta się z zapartym tchem. Zostaniemy skłonieni do zastanowienia się nad zjawiskiem relatywizmu etycznego.Wydaje się, że obecnie jest go za dużo. Warto w tym miejscu wspomnieć wypowiedź autora z jednego z wywiadów:

„W sumie przedstawione w książce to wybór z kilku życiorysów skompilowany w taką całość, jaką w rezultacie jest ta powieść”.

Czytaj dalej

Powieść z przekazem autorstwa Stacha Szulista informuję, że „Coś przeminęło”.

W centrum zainteresowania znalazły się tajemnice prowincjonalnej szkoły. Niewielkiej instytucji, która momentami bardziej przypomina pole bitwy niż placówkę oświatowo- wychowawczą. W tym obrazowo opisanym miejscu nauczyciele tracą resztki autorytetu, a uczniowie godności. W tej przestrzeni dominuje hipokryzja, intrygi oraz podstępne knowania. Winny tej sytuacji jest dyrektor, który to bez skrupułów decyduje, kto może zostać, a kto musi odejść. Dramatyczne szkolne realia zostały opisane na tle losów wiejskiej nauczycielki, Miry. Ta 50-letnia, związana uczuciowo z dyrektorem kobieta zdaje sobie sprawę ze sposobu funkcjonowania koszmarnej placówki, a pomimo tego jest aktywna społecznie i towarzysko. Szkoda tylko, że na jej losie piętno odcisnęły błędy popełnione w młodości i skomplikowane relacje rodzinne. Kiedy w życiu Miry pojawią się kolejne komplikacje, postanowi ona zawalczyć o siebie. Zakończenie bardzo zaskakuje i skłania do wartościowych przemyśleń.

Czytaj dalej


Stacha Szulista i jego twórczość z przekazem warto poznać. Silnych wrażeń i emocjonujących momentów zamyślenia na pewno nie będzie brakować. Na zakończenie warto przytoczyć mądre, ponad czasowe słowa pisarza:

„Nie traćcie miłości do książek. Wierzę, że kto dużo czyta, lepiej rozumie świat i ludzi. A gdy już ten stan osiągnie, to do szacunku dla innych i miłości ku nim już tylko maleńki kroczek”.