Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościPremiera „Zagubieni w miłości” — Jan Izydor Korzeniowski

Premiera „Zagubieni w miłości” — Jan Izydor Korzeniowski

7 grudnia 2016 / Agnieszka
Książka zawiera dwa opowiadania: „Sanatorium. Życie za kulisami” oraz „W okowach uczuć”. Łączy je jedna klamra, którą jest  MIŁOŚĆ do drugiego człowieka. Uczucie, które daje wielką radość, szczęście i siłę, ale które niepielęgnowane i nieutrwalane może przynieść cierpienie i ból. Wymaga ono poświęcenia.

Pierwsze z nich opowiada o Jacku Lange, pracowniku banku, kawalerze i samotniku, żyjącym w swoim bezpiecznym otoczeniu. Nie był zachwycony koniecznością wyjazdu do sanatorium. Nie lubił opuszczać swojego domu oraz „małego piekiełka” – tak nazywał swoje miejsce pracy. Łagodny i uprzejmy mężczyzna po czterdziestce, cierpliwie czekający na swoją miłość. Tak pokrótce można opisać głównego bohatera książki „Zagubieni w miłości” autorstwa Jana Korzeniowskiego.

Jacek pojawia się w sanatorium, zniesmaczony sytuacją już pierwszego dnia staje się obiektem zainteresowań jednej z kuracjuszek, pani Lucynki, kobiety dojrzałej, bezpośredniej i dość nachalnej, której odpowiada sanatoryjny klimat. Mimo, iż Jacek stara się unikać Lucynki, ona nie ma zamiaru wypuścić z rąk takiego kąska. Jednak los bywa przewrotny i krzyżuje losy naszego bohatera z piękną, dwudziestosześcioletnią kuracjuszką Moniką, Jacek zakochuje się i robi wszystko, aby zaimponować Monice. Pierwszy raz w życiu jest tak oczarowany – tak, oczarowany to idealne określenie.

Czy uda mu się zdobyć serce pięknej, młodej dziewczyny? Czy akt odwagi w sytuacji bardzo niebezpiecznej wywrze wrażenie na dziewczynie? Czy Lange wyrwie się ze szponów oszalałej z zazdrości pani Lucyny? Jak potoczą się losy naszych bohaterów?


Drugie opowiadanie to historia dziewczyny, której życie nie było usłane różami. Sydney – sześcioletniej dziewczynce wali się świat, rodzice rozstają się, matka wpada w depresję, trafia do szpitala psychiatrycznego, ojciec układa sobie życie na nowo – wysyła dziewczynkę do Polski pod opiekę jej ciotki, Laury.

Mimo ogromnej miłości, którą dziecko otrzymuje od ciotki, trudne dzieciństwo odcisnęło piętno… Będąc już nastolatką bohaterka zakochuje się w Darku, niestety nieszczęśliwie – śledząc jej losy, czytelnik nie zdaje sobie nawet sprawy, jak bardzo. Młoda kobieta ucieka od ciotki, w pogoni za swoją toksyczną miłością trafia do Francji a stamtąd do Londynu, pozbawiona środków do życia, chwyta się jakiejkolwiek pracy. Zakochuje się po raz wtóry, tym razem w Hindusie. Niestety nie jest jej dane, aby zaznać prawdziwego, spokojnego uczucia. Przez zupełny przypadek spotyka swojego pierwszego chłopaka, Darka. Nie zdając sobie sprawy, że chłopak stoczył się na dno, pozwala mu się ponownie omotać. Ma nadzieję, że uda się jej mu pomóc, jednak trafia do meliny, do najgorszego miejsca, jakie można sobie wyobrazić, doświadcza przemocy, podstępu… Traci pracę, przyjaciół, pieniądze… Nie widzi już nadziei na powrót do normalnego życia, jednak okrutny los bywa też łaskawy i pojawia się światełko w tunelu…


Opowiadania „Sanatorium” i „W okowach uczuć” są pełne dramatyzmu, napięcia — warte przeczytania. Czytając, możemy śledzić ludzkie charaktery. Klimat życia sanatoryjnego, leniwie płynący, cicho, pozornie nudny, przesiąknięty ludzkimi tragediami – kontrastuje z zakulisowym życiem kuracjuszy przebywających w sanatorium, które aż kipi od wydarzeń. Sprawdza się to, że życie pisze najlepsze scenariusze.