Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościPoznaj autorkę i jej twórczość – Grażyna Krynicka

Poznaj autorkę i jej twórczość – Grażyna Krynicka

12 stycznia 2021 / Agnieszka

Grażyna Krynicka jest dojrzałą autorką, która czerpie inspiracje z codzienności. Pisane przez nią książki zawsze ukazują pełne zawirowań ludzkie życie. Dzięki temu ich wiarygodny przekaz głęboko porusza.

 

Jeżeli filozoficzne twierdzenie dotyczące przeznaczenia jest prawdziwe, można uznać, że pisanie książek było nieuchronną przyszłością Grażyny Krynickiej. Obdarzona uzdolnieniami lingwistycznymi autorka od najmłodszych lat miała niezwykłe wyczucie języka. Najpewniej dlatego urodzona w Warszawie Grażyna Krynicka ukończyła polonistykę na UW, a następnie przez wiele lat spełniała się w roli nauczycielki. Po przejściu na emeryturę teoretycznie mogła odpocząć od słowa pisanego, ale dopiero wówczas zaczęła wykorzystywać jego możliwości.

„Pomysły na książki, to naprawdę dziwna sprawa” – rozmowa z Grażyną Krynicką

Grażyna Krynicka nie bez przyczyny długo zwlekała z rozpoczęciem pisarskiej ścieżki. Jak wyznała:

„Moje pisanie to niewątpliwie dawny zamysł, na który wcześniej nie starczyło mi ani czasu, ani odwagi”.

W końcu nadszedł jednak odpowiedni moment na udany, literacki debiut. Pisarka ceniąca sobie możliwość dokonywania wyboru, wolny czas wykorzystuje na szereg przyjemnych aktywności, a jedna z nich to pisanie. Teksty autorki zawsze poruszają ważne kwestie, najczęściej są to utwory o tematyce obyczajowej, ponieważ jak przyznała pisarka: „Są najbliżej życia i jego zaskakujących realizacji”.

Opowieści minionego lata” zabrały odbiorców na spowite tajemniczością Mazury

Publikacja jest swobodną kontynuacją pierwszej książki autorki (ukryte znaczenia). Przekonuje ona, że chociaż codzienność Czasem wydaje się nudna i przewidywalna, przyszłość może bardzo zadziwiać. Przekonała się o tym Marta. Nieoczekiwanie los bardzo ją zaskoczył porwaniem ciotki Agaty, spotkaniem w krainie pani zimy oraz koniecznością rozwikłania bardzo starej zagadki. Tytułowe minione lato zapewniło wszystkim bohaterom tej historii niezapomniane wrażenia. Przesłanie tej opowieści mówi, że przygody znajdą nas wtedy, gdy będzie to potrzebne światu. Lektura dedykowana jest przede wszystkim młodym czytelnikom.

Czytaj dalej


Poruszająca powieść obyczajowa „Drugie życie rzeczy” dowiodła, że ostatnie słowo zawsze należy do życia

Nie warto szczegółowo planować przyszłości, bo los niespodziewanie może skomplikować wszystko. Niektórych zdarzeń po prostu nie da się przewidzieć, pozostaje wyjść im naprzeciw. Boleśnie przekonuję się o tym główna bohaterka, która po powrocie z wyjazdu służbowego, we własnej sypialni przyłapuje męża z kochanką. Ból, obrzydzenie i gniew na moment spycha kobietę w otchłań rozpaczy. Motyw zdrady wyznacza nowe ścieżki uwikłanym w tę sytuację bohaterom. Ta powieść mówi o rzeczach, które mówią i o ludziach, którzy stają się lepsi, nawet jeżeli czynią zło. Pełna zawirowań i nieoczekiwanych zwrotów akcji fabuła nie pozwala oderwać się od tej zaskakująco kończącej się powieści. Autorka zapewniła, że wiele osób z łatwością odniesie tę historię do rzeczywistości, a nawet własnego życia.

„Doświadczenie niewierności z pewnością jest bolesne. Często myślimy o radykalnych rozwiązaniach, jest w nas gniew i inne niekoniecznie miłe uczucia. Moja bohaterka też ich doświadcza. Jednak nieoczekiwanie dla siebie samej pójdzie za głosem tego, co wciąż jest żywe w jej stosunku do męża”.

Czytaj dalej

Do celebrowania codzienności Grażyna Krynicka zachęca natomiast poprzez „Pisanie po ścianie” 

Ten zbiór opowiadań o tematyce społeczno- obyczajowej inspirowany jest rzeczywistymi zdarzeniami. Uważna obserwacja całkiem zwyczajnych zajść, zachęciła autorkę do wyrażenia zdziwienia nad tym, co ją otacza. Dzięki temu powstała owa pozycja. Każdą z opisanych historii cechuje realizm. Nie zabrakło obrazowych opisów stanów emocjonalnych targających ludzką duszą. Będzie więc wzruszająco, momentami smutno, a czasem radośnie. Grażyna Krynicka ponownie dowiodła, że nie warto się poddawać. Zdarzyć może się wszystko, ale ostatnie słowo i tak należeć będzie do życia. Pisarka wspomniała, że:

„Nic tu nie jest tak oczywiste, jak się pozornie zdaje. I wszystko jest godne uwagi, nawet to, co najbardziej błahe”

Czytaj dalej


Okazuje się, że Grażyna Krynicka w szarej rzeczywistości zawsze potrafi dostrzec cenne niuanse. Sięgając po jej książki, z pewnością w korzystniejszym świetle ujrzymy więc codzienność.