Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościPoznaj autora i jego twórczość — Stefania Jagielnicka

Poznaj autora i jego twórczość — Stefania Jagielnicka

30 listopada 2016 / Łukasz
Niewiele jest osób, które w swojej twórczości chciałyby wracać do czasów zamierzchłych. Niewiele jest takich, które mimo ogromnego bólu, cierpienia i zadry w sercu przez wyrządzoną krzywdę, chciałyby o tym opowiedzieć. Jednak mimo tego wszystkiego, honor i patriotyzm stawiają na pierwszym miejscu. To obowiązek wobec swojej ojczyzny powoduje podzielenie się wspomnieniami z przeszłości.

To w końcu pokazanie młodym pokoleniom obrazu prawdziwej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Zakłamanego świata pełnego złudzeń. Cenzury, która swoim zasięgiem obejmowała wszystkie dostępne środki masowego przekazu, jak radio, prasę i telewizję. Skrajnością w tym okrutnym świecie, była niemożność wypowiadania się na temat rzeczywistości. Znalazły się jednak pojedyncze, gotowe stawić czoło temu zakazowi jednostki, które poprzez pisanie nie bały się wyrazić swojego zdania. Jedną z takich osób była bardzo ważna postać w literaturze polskiej, znakomita pisarka, dziennikarka i poetka – Stefania Jagielnicka. W swoich książkach pod skorupą fikcyjnych postaci opisuje swoje życiowe losy. A działo się wiele. Po powieści Autorki sięgają ludzie w różnym wieku, ci starsi, którzy przeżyli to samo co pisarka i młodsi, których interesuje historia naszego kraju i nie tylko. By wyrazić swój niezmazywalny ból i zmierzyć się z przeszłością, bohaterowie książek osadzani są w rzeczywistości PRL-u, przebywają w więzieniach, są zmuszani do opuszczenia swojej ojczyzny, pokazują jaki wpływ na ich życie miał panujący wówczas ustrój społeczny, deprawujący obywateli. Wiele faktów z tamtych czasów ma niestety swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Jej najnowsza książka to dramat psychologiczny o bardzo chwytliwym tytule „Amfetamina”.

Dla słynnej śpiewaczki Izy na pozór nic i nikt nie liczy się poza karierą. Rezygnuje z małżeństwa i posiadania dziecka, łamie serca uwielbiających ją mężczyzn. Niegdyś pewna swej decyzji zaczyna w nią wątpić, gdy widmo samotności zagląda jej w oczy, kiedy aktualny kochanek, słynny tenor, znajduje przystań w ramionach młodszej śpiewaczki, która namawia go do zatrucia Izy amfetaminą, bo pragnie ją zastąpić nie tylko w łóżku, lecz również na scenie. Diwa traci głos i halucynuje diabła z opery „Faust”, w której grała rolę Małgorzaty. Szatan składa jej propozycję odzyskania głosu w zamian za pozbycie się hamulców moralnych, tkwiących w głębi jej duszy, w gruncie rzeczy szlachetnej i spragnionej miłości. Pod wpływem amfetaminy wpada w szał i demoluje garderobę młodej śpiewaczki. Mści się na niewiernym kochanku, wymierzając mu cios nożem, w wyniku czego trafia do więzienia, z którego wychodzi dzięki zakochanemu w niej psychiatrze jako chora psychicznie i ląduje na pewien czas w klinice psychiatrycznej. Nad śpiewaczką wisi miecz Damoklesa, to znaczy koniec kariery. Walczy o nią do upadłego, wszelkimi sposobami. Jest to thriller psychologiczny z zaskakującym zakończeniem, równie specyficzny, jak jego bohaterka.

Inną powieścią tej autorki jest „Zabójstwo z urojenia”.

Młoda kobieta, Brygida, zahukana przez dominującą matkę, daje się przekonać do małżeństwa ze starym austriackim milionerem, w którym czuje się jak ptak uwięziony w złotej klatce. Z biegiem czasu uświadamia sobie, że nie jest szczęśliwa, a pieniądze, piękne domy, luksusowe samochody, stroje i perfumy, to nie wszystko. Bogaty mąż spełnia wszystkie jej zachcianki – nie może dać jej tylko jednego – prawdziwej miłości. Brygida, dotąd nigdy nie zaznała miłości. Mąż ubóstwiał ją ponad wszystko na świecie, ona jednak nie kochała jego. I nikogo wcześniej. Dlatego, kiedy przypadkiem poznaje polskiego psychoterapeutę, daje się ponieść uczuciu i wyjeżdża z nim do Warszawy. Szybko jednak zdaje sobie sprawę z tego, że to tylko namiętny seks, a nie strzała Amora. Zraniona odrzuceniem kochanka postanawia upodobnić się do jego ideału, przybierając inny wygląd i tożsamość. Brygidzie, która stała się Andżeliką udaje się zdobyć ukochanego, jednak płaci za to wielką cenę. Przechodzi załamanie nerwowe i depresję, wskutek czego trafia na oddział psychiatryczny. Tam poznaje dwie kobiety, które dają jej siłę do walki o nowe życie. Czy znajdzie nowy cel w życiu, dla którego warto będzie się poświęcić?

Mimo tego, że pani Stefania napisała łącznie już dwadzieścia trzy powieści (z czego trzynaście wydała z nami), przybliżę jeszcze tylko jeden tytuł. Będą to „Bezkarni zbrodniarze”. Autorka w tej powieści przenosi nas w przyszłość, w połowę dwudziestego pierwszego wieku, gdzie po wizjonersku narysowała polityczno-społeczny obraz Niemiec i Europy. Co intrygujące, przerażające przyszłe wydarzenia, które autorka umieszcza w całkiem niedalekiej przyszłości mają swój początek w faszystowskiej przeszłości, a niektóre scenariusze są nadzwyczaj aktualne dla dzisiejszej rzeczywistości. W tle tych wydarzeń pisarka umieściła losy kilkuletniej niemieckiej dziewczynki Grety, która jest główną bohaterką fabuły. Jej losy, doświadczenia i przeżycia stanowią formę lustra odzwierciedlającego nastroje społeczne, konflikty, terror polityczny, itp. Dziewczynka cierpi na rozdwojenie osobowości, co idealnie symbolizuje podziały społeczne.

Jeżeli chcesz poznać wszystkie książki tej autorki, wystarczy, że zajrzysz pod ten artykuł.