Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościPoznaj autora i jego twórczość — Aleksandra J. Starostecka

Poznaj autora i jego twórczość — Aleksandra J. Starostecka

5 grudnia 2016 / Łukasz
Aleksandra J. Starostecka to poetka potrafiąca doskonale odróżniać barwy ludzkiej uczuciowości, o czym świadczy unikalna rozpoznawalność jej poprzednich tomików poezji, jak choćby „Pod powiekami” czy „Jeszcze raz”. Ich artystyczną degustację można rozpocząć od głosu Jana Niemaszka, który aranżuje i recytuje kilka z wierszy udostępnionych w serwisie Youtube.

Prezentowany tomik poezji Aleksandry J. Starosteckiej zatytułowany „drzwi” to liryczna wędrówka przez krainę smutku, samotności i nadziei, dobra i zła, niepewności, odrzucenia i tęsknoty, poszukiwania miłości i wiary w ludzi.

Pisana nimi droga jest prawdziwa, choć ciernista i pełna ostrych kamieni”. Przyjrzyjmy się chociażby poczuciu niemocy, bezradności, jakiejś formy paraliżu, który poetka w wierszu „tu i tam” wyraziła niezwykle zwięźle, ale przede wszystkim trafnie:

nie można

zamknąć drzwi

nie naprawiono

zepsutej klamki

codziennie próbuję

Czytaj dalej

Przejście przez drugie drzwi powoduje, iż uczuciowość i emocjonalność nabiera życia, zaczyna tęsknić, szukać, zdrowieć.

Niełatwo jest wybrać z tomiku reprezentatywny wiersz, bowiem każdy niesie z sobą mnóstwo pozawerbalnych treści. Dlatego wybieram symbolicznie — pierwszy i ostatni, jak alfa i omega.

Pierwszy to próba polemiki ze słowami Mirosława Welza: „Nie jesteśmy gotowi na zło. Zaskakuje nas dobro”, co autorka ripostuje następująco:

nie jesteśmy gotowi

na zło

nigdy

zawsze jest zdziwieniem

Ostatni — nadzieja na zrozumienie, na odpowiedź, na prawdę:

może jutro pojutrze

na pustej drodze

ukaże się prawda

 

Czytelnik w lekturze „drzwi” Aleksandry J. Starosteckiej z pewnością znajdzie radość czytania i przeżywania,  intymność i refleksję.

„Inny”,  czwarty tomik poezji Aleksandry Starosteckiej, w którym wiersze jak zwykle urzekają czytelnika swoją prostotą, zachwycają trafnością spostrzeżeń, a jednocześnie poruszają istotne życiowe problemy.

moja
w blasku słońca
zuchwała radość
w kolorach liści
twoje spojrzenie
w smutku deszczu
obnażona łza
w szarudze jesiennej
nadzieja

Czytaj dalej

Można tutaj doszukać się autotematyzmu, czy też refleksji filozoficznych i psychologicznych, które stanowią źródło zainteresowań poetki. Utwory ujęte są w cztery swoiste rozdziały: „Kolory”, „Oddechy”, „Zmarszczki” i „Zapiski z kalendarza”. Ostatni z nich przyjmuje formę luźnych notatek, zdań zapisanych w pośpiechu.

zagubienie zimą
zuchwała miłość
tańczącym płatkiem śniegu
uderza w okno
znika
sens istnienia pęka
zmienia się
w czarną rzeczywistość

Wydają się one pomysłami na powstające utwory, które wymagają rozbudowania, a jednocześnie są zlepkiem kilku słów, które idealnie trafiają w istotę problemu i same w sobie są doskonałe. Tomik zamykają dwa wiersze: Lęk i Nadzieja.

„Inny” to niewątpliwie lektura dla osób w każdym wieku.  Niezależnie od stopnia dojrzałości i doświadczenia życiowego, każdy odnajdzie tam cząstkę siebie i swoich rozmyślań lub obaw dotyczących życia.