Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościPowieść ze sztuką w tle

Powieść ze sztuką w tle

20 maja 2020 / Agnieszka

Przestrzeń artystyczna jest nieograniczona. Nie sposób wymienić jej zalet oraz funkcji. Powieść ze sztuką w tle uwzniośla znaczenie dzieł sztuki, zyskując dzięki temu niepowtarzalny wyraz.

Ludzie od zawsze w najróżniejszej formie starali się wyrażać swoje uczucia, myśli i cenne spostrzeżenia. Przez długi czas wytworów artystycznych nie klasyfikowano jednak jako coś wyjątkowego. W starożytności i średniowieczu, co prawda występowało już słowo sztuka, ale rozumiano je jako rzemiosło. Rozgraniczano jedynie sztuki pospolite oraz wyzwolone. Trwające spory dotyczące dziedzin sztuki niejako zakończyły się wraz z terminem „sztuki piękne” wprowadzonym przez francuskiego oświeceniowego filozofa Charlesa Batteux. W ich zakres wpisał on malarstwo, rzeźbę, muzykę, poezję, taniec, wymowę, architekturę oraz teatr. Przy czym Batteux uznawał trzystopniowy podział sztuk. Pierwszy obejmujący wytwarzanie przedmiotów codziennego użytku. Drugi odnoszący się do tworzenia przedmiotów użytecznych, a jednocześnie pięknych. Trzeci oznaczający wytwarzanie dzieł jedynie dla zaspokajania potrzeb duchowych. Zdaniem Batteux tworzenie dzieł sztuki pięknej jest przyrodzoną potrzebą człowieka, który musi ją zaspokajać, by istnieć jako istota duchowa.

Idee głoszone przez oświeceniowego filozofa spotkały się z szerokim odzewem. Od połowy XVIII wieku nikt nie próbował ich kwestionować, a od początku wieku XIX na dobre rozgraniczano rzemiosła od wytworów twórczych, niepowtarzalnych i dostarczających unikalnych wrażeń estetycznych.

 

Magia ukryta w sztuce – „Remedium” i „Podróż na Operiona”  – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/magia-ukryta-w-sztuce-remedium-i-podroz-na-operiona/

 

W XX wieku sztukę zaliczono jednak do pojęć otwartych i niemożliwych do jednoznacznego zdefiniowania. Granice sztuki jako twórczej działalności ludzkiej pozostają redefiniowane, ponieważ tej przestrzeni i jej funkcji nie da się ograniczyć.

Powieść ze sztuką w tle uwzniośla znaczenie dzieł sztuki, zyskując dzięki temu niepowtarzalny wyraz. Działalność artystyczna zawsze bowiem rozbudza emocje, skłaniając do zamyślenia. Pora poznać niepowtarzalne historie, które powstały dzięki wpleceniu w fabułę motywów artystycznych.

Powieść ze sztuką w tle to „Finezja uczuć” 

Malarstwo stanie się zaczątkiem zakazanej miłości. Jest to wzruszająca opowieść o sile uczuć oraz poczuciu obowiązku wobec najbliższych. Zrozumiemy, jak skomplikowane mogą być relacje międzyludzkie. Główni bohaterowie to małżonkowie z wieloletnim stażem, Alicja i Adam. Przyglądając się ich codzienności, zauważymy, że rutyna już dawno temu uśpiła namiętność. Adam nadmiernie poświęca się pracy zawodowej, a Alicja stara przykładnie dbać o dom i szczęście rodzinne. Niestety, poczucie osamotnienia doskwiera jej coraz bardziej. By na nowo odkryć pasje w swoim życiu, Alicja poświęci się sztuce. Obrazy, które Alicja będzie malować w towarzystwie księdza, rozbudzą zakazaną miłość. W purytańskim kraju ten romans nie będzie mieć racji bytu. Uczucia nie zważają jednak na zasady religijne oraz społeczne oceny. Czy zakochani powinni więc dać sobie szansę? Jak zapewniła autorka, na to i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziemy w trakcie lektury.

„Jeżeli czytelnik szuka ciekawej historii, która wzrusza, pokazuje, jak bardzo skomplikowane jest ludzkie życie oraz daje nadzieję na szczęście, to koniecznie musi sięgnąć po „Finezję uczuć”. Książka dla wszystkich, którzy chcą się zastanowić nad relacjami z partnerem oraz nad siłą i finezją ich uczuć”. – Aneta Krasińska

Czytaj dalej

Powieść ze sztuką w tle to także „Taniec z motylami

Przekonamy się, jak wiele może zmienić ukrywana przez lata tajemnica. Sekrety mamy wszyscy, dlatego powinniśmy przygotować się na moment, gdy wyjdą na jaw. Główna bohaterka to uciekająca przed wspomnieniami i przeszłością Zuzanna. Niezamierzenie, stopniowo przyjdzie jej poznawać tajemnice swojej matki. Ujawnienie rodzinnej tajemnicy zmieni życie wielu osób. Znaczenie będzie miało również spotkanie właściwej osoby w konkretnym miejscu i czasie. Nie przewidzimy, co nas czeka. Ta oferująca zmienne emocje powieść zaskakuje bowiem od pierwszej do ostatniej strony. Podążymy szlakiem ludzkich tęsknot, marzeń i pragnień. Napotkamy przyjaźń i miłość, a ostatecznie zrozumiemy, jak wielką moc niesie przebaczenie. Ludzkie oblicze zdradza ukrywane bolączki. Trzeba być jedynie uważnym, aby mądrze je odczytać. Wówczas możemy dostrzec budzącą lęk tęsknotę oraz potrzebę bliskości.

„Kiedy zawodowo zajmujesz się malowaniem portretów poznajesz tysiące twarzy, szkicujesz ołówkiem ich zmarszczki, uśmiechy, dotykasz ich troski zapisane w głębinach spojrzeń i zgadujesz marzenia, które tak szczelnie starają się ukryć.” – „Taniec z motylami”- Anna Wysocka Kalkowska

Czytaj dalej

Powieść ze sztuką w tle to również „Salvator”.

Wyraźnie zarysowany motyw malarski przekonuje, że dzieła artystyczne mają w sobie niezwykłą, wręcz uzdrawiającą moc. By to zrozumieć wyruszymy do Paryża w roku 1911. To wyjątkowy czas, bo właśnie wyłonił się nowy kierunek malarski – kubizm. Wiele osób zachwyci się jego formą wyrazu, ale znajdzie się również sporo krytyków. W świecie francuskich malarzy przez moment zawrze. Tym bardziej, że na jaw wyjdzie tajemnica dotycząca tak znakomitych osobistości, jak: Pablo Picasso, Georges Barque czy surrealista Marcel Duchamp. Obdarzony niezwykłą mocą główny bohater, przekona się, że jego obrazy mogą uzdrawiać. Sława, która wyniesie go na szczyt ostatecznie sprawi, że zazna bolesnego upadku. Fikcja literacka będzie mieszać się z fantastyką, a pośród zdarzeń i postaci wyimaginowanych znajdą się te w pełni rzeczywiste. Jest to niezwykła historia, która wielokrotnie nas zaskoczy. Jej finał szokuje niczym zakończenie „Porywacza ciał” z 1945 roku. Zafascynowany malarstwem autor zdradził:

„Zawsze uważałem, że w obrazach jest jakaś magia, tajemnica”. (…) „Myślę, że ja pokazałem fragment tamtego czasu w sposób ciekawy i oryginalny, choćby przez magię uzdrawiających obrazów. Jestem jak Gil z „O północy w Paryżu” – chciałem być wśród tych ludzi, w tamtej epoce i zrobiłem to, tworząc historię malarza Regnistema”. – Tomasz Kozłowski

Czytaj dalej

Powieść ze sztuką w tle, która również wskazuje na leczniczą moc malarstwa to „Handlarz obrazów

By się o tym przekonać, wnikniemy do więziennego świata. Zbyszek znajdzie się w tym miejscu na skutek niesłusznego oskarżenia, a następnie skazania za zbrodnię, której nie popełnił. Brak dowodów wskazujących na jego niewinność oznacza, że czeka go wieloletnia odsiadka. By przetrwać w tym zdemoralizowanym świecie, będzie musiał wykazać się niezwykłą siłą psychiczną. Za murami nikt nie jest bezpieczny. Zbyszek jest malarzem pasjonatem, więc zacznie prowadzić zajęcia resocjalizacyjne z wykorzystaniem sztuki. Dzięki temu pozna tamtejszy slang i zasady. Nie może jednak liczyć, że wszyscy skazani biorący udział w zajęciach będą chcieli w pełni z nich skorzystać. Dla niektórych jest to po prostu szansa na chwilowe wyrwanie się z celi. Malowanie obrazów okaże się najlepszą formą terapii. To dzięki niej Zbyszek nigdy nie straci nadziei na odzyskanie wolności. Czy tak się stanie? Przekonamy się w trakcie lektury. Tej opisującej brutalne więzienne sceny powieści długo nie da się zapomnieć.

Czytaj dalej

Powieść ze sztuką w tle, która oczaruje nas siłą opery i malarstwa z gatunku realizmu baśniowego to „Podróż na Operiona

Fabuła pełna afer, sensacji i zakulisowych tajemnic, nie pozwoli nam oderwać się od lektury. Świat postaci znanych z historii sztuki poznawać będziemy w fantastycznej scenerii. Wraz z główną bohaterką wyruszymy bowiem w międzyplanetarne wojaże. Na naszej drodze staną niezdiagnozowane fenomeny muzyczne, intrygujący dziwacy i utalentowani ekscentrycy. Zrozumiemy, że nawet w geniuszu można dostrzec zwykłego człowieka. Talent i trudne do zrozumienia upodobania nie zacierają bowiem człowieczeństwa. Po tę książkę przede wszystkim powinni sięgnąć anty entuzjaści opery oraz wszyscy poszukujący niezapomnianych wrażeń. Zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy, powinni jednak wiedzieć, że wrota Operiona otwierają mroczne dzieje sadysty madrygalisty – Carla Gesualdo da Venosa. Jak wspomniała autorka:

„Mam nadzieję! Ukazałam perypetie ekscentryków, dziwaków i niezdiagnozowanych fenomenów artystycznych. Ich przygody sprawiają, iż czytelnik w geniuszu dostrzega również normalnego człowieka. Bo przecież mimo, iż mijają stulecia, uczucia i ludzkie pragnienia, dążenia i zachowania wciąż pozostają niezmienne! I o to właśnie chodzi, aby każdy ujrzał nie samych wyidealizowanych muzyków, a zwykłych śmiertelników!”. – Aneta Skarżyński

Czytaj dalej

Od BAROKu do POPu opera-painting-show – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/baroku-popu-opera-painting-show/

 

Na szczególną uwagę zasługuje również baśń taneczna „Zielone róże

Sztuka baletu klasycznego stała się inspiracją niezwykłej historii. Akcja toczyć będzie się w niezwykłym kraju. Żyje w nim piękna młoda mama Anna, która prawdziwą miłością obdarzyła róże. Niestety. Jej niezwykle wrażliwej natury nie potrafią docenić rodacy, a nawet jej własny mąż. Jej marzenie o szczęśliwym życiu ma jednak szansę się spełnić. Anna będzie musiała rozwiązać zagadkę przygotowaną przez samą królową. Będzie to trudne zadanie, ale powinniśmy być pewni, że zwycięży miłość do córki i tytułowych kwiatów. Ta skierowana do młodszych czytelników bajeczka staje się tłem do baletu. Dzieci będą mogły wcielić się w rolę choreografa, a także spróbować własnych sił w tańcu. Autorka zachęca do aktywności następującymi słowami.

„Popróbuj swoich sił! W środku, znajdziesz przepis na to, jak wczuć się w role prawdziwego tancerza. Przeczytaj opowiadanie, poskładaj figury i pokaż publiczności, co potrafisz!” – Katarzyna Ducros

Czytaj dalej

Zaprezentowane pozycje dowiodły, że powieść ze sztuką w tle może inspirować, rozbudzać wyobraźnie, a także zachęcać do kontaktu z dziełami artystycznymi. Poszukujący niecodziennych wrażeń i natchnionego przekazu powinni więc sięgać właśnie po nie.