Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościPowieść z Paryżem w tle

Powieść z Paryżem w tle

8 maja 2020 / Agnieszka

Miejsce akcji to istotny element. Dzięki niemu każda historia może nabrać wyjątkowego wyrazu. Powieść z Paryżem w tle dowodzi, jak wiele do fabuły wnosi klimat tego niezwykłego miasta.

 

Paryż to miasto niezwykłe. Na jego niepowtarzalność wpływa nie tylko fakt, że jest to stolica pięknej Francji, a zarazem jedno z największych miast Europy i świata. Nie decyduje o tym również urok koncentrycznego układu zabudowań dopełnionych gwieździstymi bulwarami, czy dzieląca Paryż na dwie części Sekwana. Na niepowtarzalność Paryża wpływa jego klimat. Od zawsze na teren miasta przybywali poeci, pisarze, muzycy, czy malarze. To istotne dla światowej kultury miejsce kusi modą, sztuką i architekturą. Znajdują się tu najważniejsze muzea świata jak chociażby rozsławiony Luwr. Nie wolno zapominać, że znaczna część wielkich dzieł literatury powstała właśnie w Paryżu. Natchnienie odnajdywał tam, chociażby Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz, czy Cyprian Kamil Norwid.

Paryż nazywany jest również miastem zakochanych. Romantyzmem przesycone są brukowane uliczki, ogrody Wersalu i otwarte, kuszące do wypoczynku Place. Zmysły rozbudza możliwość odwiedzenia katedry Notre Dame, Pałacu Elizejskiego, Bastylii, czy paryskiego Obserwatorium. Nie maleje również popularność „Wieży Eiffla”, Łuku Triumfalnego i Panteonu. Wiele par próbuje rozszyfrować Kod Leonarda da Vinci, czy zrozumieć, co oznacza tajemniczy uśmiech Mona Lisy. Paryż jest skarbcem starożytnych i nowożytnych dzieł sztuki. Ilość atrakcji potrafi przyprawić o zawrót głowy. To dlatego po czasie zachwytu mnóstwo osób wypoczywa, rozkoszując się frykasami oferowanymi w licznych kawiarenkach.

Powieść z Paryżem w tle to „Pierścionek z cyrkonią

Autor, który przyznaje, że jest ”Paryżofilem”, w klimat tego miasta wpisał opowieść o dojrzałej miłości. Trzeba podkreślić, że nie jest to przesłodzone, nierzeczywiste romansidło, lecz historia, którą z łatwością można odnieść do prawdziwego życia. Szczęście zmącone dramatami sprawia, że trudno oderwać się od lektury. Zrozumiemy, że na wyjątkowe uczucie czasem trzeba długo poczekać. Akcja rozpocznie się w Gdańsku w roku 1967. Para licealistów bez pamięci się w sobie zakocha. Niestety, plany na wspólną przyszłość będą musiały zetrzeć się z rzeczywistością. To dlatego każde z nich podąży zupełnie inną drogą. Para ponownie się spotka dopiero w 2008 roku w Paryżu. W mieście miłości będą mieli szansę pokochać się na nowo. Z pewnością nie będzie to łatwe, bo każde z nich jest już zupełnie innym człowiekiem. Przeszłość nie powinna jednak być przeszkodą w budowaniu szczęśliwej przyszłości. Spełnienie można bowiem odnaleźć tylko z jedną, jedyną przeznaczoną nam osobą.

„Starożytni powiadali: Amor vincit – miłość wszystko zwycięży. Czy jest to stwierdzenie prawdziwe? Opisana przeze mnie miłość Piotra i Małgorzaty zdaje się potwierdzać tę tezę, ale przecież niejako po drodze jest związek Piotra i Ewy, Małgosi i Joe’ego. Czy to były miłości? A może to jest tak, że „każda miłość jest pierwsza”? Bardzo bym chciał, by ci, którzy książkę przeczytają sami znaleźli odpowiedzi na te i podobne pytania”.- Krzysztof Piotr Łabenda

Czytaj dalej

Powieść z Paryżem w tle to również „Gdyby ocean milczał

Nad piękną paryską Sekwaną rozegra się prawdziwy dramat. Atak islamskiego terrorysty pochłonie wiele niewinnych ofiar. Ich bliscy będą musieli nauczyć się żyć na nowo. Żadnego istnienia nie da się zastąpić, ale świat nie zamierza się zatrzymać. Żałoba to trudny moment, z czasem następuje jednak ukojenie. Jest to poruszająca opowieść o bólu po stracie, tolerancji i jej braku, spełnionych i nigdy nieziszczonych marzeniach. Przekonamy się również, jak niezwykłym uczuciem jest wewnętrzna odnowa pozwalająca na rozkładanie skrzydeł. Nawet najtrudniejsze kwestie zostały poruszone z ogromną dozą delikatności. Bez niej trudno bowiem mówić o rozdzierającym duszę bólu i tęsknocie. Cierpienie z czasem ukoi miłość. Zrozumiemy, że nigdy nie wolno tracić nadziei. Ludzka dusza potrafi bowiem odrodzić się nawet po największej traumie. Doskonale podkreśla to cytat z lektury:

„Póki szumi ocean, póki wieje wiatr, póki świeci słońce, póki każdego ranka zaczyna się nowy dzień… wszystko może się zdarzyć”. – „Gdyby ocean milczał”, Anna Wysocka-Kalkowska

Czytaj dalej

W pięknej Francji sensu życia i miłości poszukuje także Olivier, bohater powieści „W głąb lawendowych uliczek

Akcje rozpocznie ofiarowana mu w prezencie książka. Olivier jest znudzonym dotychczasowym życiem młodym nowojorczykiem. Pewnego dnia odwiedzi kameralną księgarnię prowadzoną przez wytrawnego znawcę europejskiej kultury. To on ofiaruję mu lekturę, która zachęci go do odbycia kształcącej podróży. Przybywając do Francji, Olivier nie będzie spodziewał się, co go czeka. Przesiadując w paryskich kawiarniach i tawernach, Olivier będzie intensywnie rozmyślał. Ten refleksyjny czas ostatecznie pozwoli mu odkryć znaczenie własnego istnienia. Nim to nastąpi, wraz z nim będziemy chłonąć francuski klimat. Rozkoszować się tamtejszymi smakami, zachwycać kulturą i sztuką. Czasem te subtelne szczegóły są potrzebne, by dostrzec to, co najważniejsze. Niektórym, tak jak Olivierowi, po prostu potrzeba nieco więcej czasu na odnalezienie własnego miejsca w świecie. Ta momentami wręcz magiczna opowieść skłoni nas do cennych refleksji. Zapowiedzią zmysłowych doznań może stać się poniższy cytat:

„Mężczyzna przez moment patrzył w jej stronę i odtwarzał to, co wydarzyło się tego dnia – najpierw przepełniony emocjami lot samolotem, później nieco męczącą przeprawę w Paryżu, a na koniec… deserowe miasto Annecy Zastanawiał się, czy skosztował wisienki na torcie, czy dopiero nieznacznie dotknął ustami nadzienia Wiedział jednak, że jeśli każda noc w Sabaudii wygląda właśnie tak, to z pewnością zbyt szybko jej nie opuści”. – „W głąb lawendowych uliczek”, Klaudia Kopiasz

Czytaj dalej

Powieść, która zabierze nas na tereny francuskiej Prowansji to natomiast „Lucyfera

W zamian romantyzmu otrzymamy sensacje i wstrząsające fakty. Ten thriller, dzięki literackiej fikcji, prezentuje śmiałą hipotezę. Poddaje ona w wątpliwość podstawy chrześcijaństwa. By powstała ta niewiarygodna pozycja autorzy, jako badacze Nowego Testamentu i tropiciele herezji, zgłębili wiele źródeł. Potwierdzeniem są przypisy, które znajdziemy w lekturze. Akcja rozpocznie się, gdy polska aktorka wraz z mężem przybędzie do francuskiej Prowansji. Ma tam odegrać główną rolę w filmie francuskiego reżysera. Po poznaniu ekipy filmowej szybko jednak okaże się, że cel produkcji jest zupełnie inny. Przekonamy się, że pełna bezcennych zabytków Francja kryje wiele tajemnic. Znajdują się tam dowody na to, że Chrystus miał brata bliźniaka i wcale nie był Mesjaszem. W trakcie lektury odkryjemy niejedną tajemnicę, czy sekret Watykanu. Poznamy także dzieła sztuki i kultury, które dowodzą słuszności hipotez zaprezentowanych przez autorów. Zdradzili oni, że wielokrotnie natrafiali na trudne do wyjaśnienia komplikacje.

„Pomyśleliśmy, że jakieś „siły” zachęcają nas do napisania książki, inne zaś „siły” usiłują nam przeszkadzać. To było dodatkowym impulsem, by jak najszybciej zabrać się do pracy. Zjeździliśmy Prowansję, przeżywając masę różnych, często ocierających się o metafizykę przygód bezpośrednio i pośrednio związanych z tematyką, która nas tam przywiodła. Po powrocie do kraju wzięliśmy się do pracy. Ale nad książką zawisło jakieś fatum, bo coś przeszkadzało nam w pracy”.- „Lucyfera”, Jerzy A. Masłowski, Wojciech M. Cegielski

Czytaj dalej

Powieść z Paryżem w tle pozwalająca odczuć niepowtarzalny francuski klimat to „Polak w krainie d’Artagnana

Jest to przygodowa, reporterska relacja, w której nie brak intrygujących szczegółów. Prawdziwe oblicze Francji poznamy, towarzysząc Wojciechowi. Roczny zawodowy staż w jednym z francuskich czasopism pozwolił mu zgromadzić bezcenne doświadczenia. To na ich podstawie będzie tworzył niebywale ciekawe artykuły prasowe. Nie ominą nas żadne cenne informacje, bo Wojciech przetestował nawet wymiar francuskiej kochliwości. Tę pozycję można nazwać beletrystyczną kroniką różnic kulturowych, społecznych i ekonomicznych pomiędzy Polską a Francją. Przekonamy się, jak wiele łączy i dzieli Polaków z Francuzami. Stereotypy funkcjonujące w popkulturze znacząco różnią się od faktów. Nim wybierzemy się do Francji i nieświadomie zrobimy z siebie niedoświadczonych turystów, warto przeczytać tę pełną informacji książkę.

„Nie dlatego wiem, że jesteś cudzoziemcem, bo mówisz inaczej, ale dlatego, że zamówiłeś ślimaki. Jak w restauracji ktoś je żaby albo ślimaki to na pewno nie jest Francuzem(…) Chcesz uchodzić za Francuza? Całuj wszystkich na dzień dobry, płać kartą bankową i w restauracji nie zamawiaj ślimaków”.- „Polak w krainie d’Artagnana”, Lesław Tur

Czytaj dalej

Powieść z Paryżem w tle, dzięki której, nawet młodzież odczuje wręcz mistyczny klimat tego miasta to „Renee

Trzymająca w napięciu historia, rozgrywać będzie się w głównym budynku Miejskiej Szkoły Artystycznej w Paryżu. Na co dzień mury przepełnia muzyka. Młodzi tancerze doskonalą swoje umiejętności, wsłuchując się w rytmiczny akompaniament. Nauczycielka tańca Barbara bacznie śledzi każdy ich ruch. Najbardziej cieszą ją bowiem efekty podopiecznych. Kobieta nie spodziewa się jednak, że za moment dojdzie do serii dziwnych zdarzeń. Mury paryskiej szkoły tańca nawiedzi zjawa. Dojdzie również do serii niewytłumaczalnych zjawisk. Dziwne odgłosy, gasnące i zapalające się światło, czy winda sama jeżdżąca z góry na dół, to jedna z wielu sytuacji, do których cyklicznie zacznie dochodzić. Uczniowie postarają się wyjaśnić tę zagadkę. Nie będzie im jednak łatwo uchwycić ducha kobiety, która dawno temu mieszkała w budynku. Przed nimi konieczność poszukiwania informacji w osiemnastowiecznej historii. Ciekawość młodych czytelników rozbudzi poniższy cytat:

„Nauczycielka, zadowolona i z uśmiechem na twarzy skierowała się w stronę przedsionka. Tam nie było jednak nikogo. Ogarnęło ją jakieś dziwne uczucie. Jakby czyjaś obecność. Nieznane. Obok … Blisko.”.- „Renee”, Katarzyna Ducros

Czytaj dalej

Zaprezentowane powyżej książki dowodzą, jak istotnym elementem jest miejsce akcji. Te historie nie mogłoby powstać bez tła, jakim stał się Paryż, czy inne tereny pięknej i tajemniczej Francji. Sięgając po te pozycje, zyskamy jedyną w swoim rodzaju okazję do odbycia literackiej podróży na teren tego pięknego kraju.