Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualności„Pomysły na książki, to naprawdę dziwna sprawa” – rozmowa z Grażyną Krynicką

„Pomysły na książki, to naprawdę dziwna sprawa” – rozmowa z Grażyną Krynicką

9 października 2018 / Agata
Rozmowa z Grażyną Krynicką, autorką obyczajowej powieści „Drugie życie rzeczy”. Książka dowodzi, że to życie ma zawsze ostatnie słowo.

Powieść „Drugie życie rzeczy” dowodzi, że bez względu na snute plany, los może bardzo nas zaskoczyć. Główna bohaterka przekona się o tym, gdy przyłapie męża na zdradzie. Pomimo trudnej tematyki opowieść ta niesie nadzieję i naprawdę dobrze się kończy.

Pani Grażyno, wielu czytelników dopiero zaczyna Panią poznawać, dlatego proszę pokrótce przedstawić swoją osobę. Zdradzić, co porabia Pani w czasie wolnym i co oprócz pisania sprawia Pani przyjemność.

Prezentacja siebie zawsze jest trudna. Myślę, że notka biograficzna na okładce mojej ostatniej książki zawiera to, co najważniejsze, choć pewnie o mnie samej niewiele mówi. Ale tak to już jest z tą wiedzą o innych.

Czas wolny to naturalnie najfajniejsza dla wszystkich sprawa. Ja staram się robić wszystko, na co w danej chwili mam ochotę. Czasem podróżuję, czasem czytam, robię przetwory, spaceruję, spotykam się z kimś ulubionym lub ciekawym. Najprzyjemniejsza w tym wszystkim jest możliwość wyboru.

Zdaje się, że w Pani przypadku nie można mówić o niepewny wkraczaniu na ścieżkę pisarską. Jako polonistka i nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem dysponuje Pani wiedzą i warsztatem, którego wielu może Pani jedynie pozazdrościć. Proszę jednak zdradzić, co skłoniło Panią, by zacząć pisać. Jest to dawno marzenie, które nareszcie doczekało się realizacji, czy całkiem „świeży” pomysł na wypełnienie czasu?

Moje pisanie to niewątpliwie dawny zamysł, na który wcześniej nie starczyło mi ani czasu, ani odwagi.

Na Pani koncie znajdziemy kilka pozycji. Pisuje pani poruszające, skłaniające do refleksji powieści obyczajowe. Dlaczego wybrała Pani właśnie ten gatunek? Czy dzięki niemu chce Pani oferować czytelnikom bardzo prawdziwe, niezapomniane emocje?

Myślę, że powieści obyczajowe są najbliżej życia i jego zaskakujących realizacji. Wydaje się też, iż czytelnicy lubią ten gatunek, a to dla piszącego na pewno jest istotne.

Niedawno ukazała się książka „Drugie życie rzeczy”, Jest to obyczajowa powieść, która dowodzi, że to życie ma zawsze ostatnie słowo. Skąd pomysł na tę opowieść?

Pomysły na książki, to naprawdę dziwna sprawa. Zjawiają się nie wiadomo skąd, choć jak się im bardziej poprzyglądać, to okazuje się, że siedziały gdzieś w kącie głowy i czekały na swój dzień. Tak było niewątpliwie z moją ostatnią książką.

Cała rozmowa z Grażyną Krynicką na stronie

Gdzie kupić?