Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościO poezji Renaty Grześkowiak

O poezji Renaty Grześkowiak

1 kwietnia 2021 / Łukasz

Kiedy człowiek pisze, staje się lepszym, dojrzewa, kształci swoją wrażliwość, bo pisanie jest poznawaniem siebie. Są rzeczy, których nie umiemy wypowiedzieć wprost, łatwiej nam wyrazić je w piśmie. Ludzie chętnie przelewają swoje myśli na papier. Piszą, gdyż niespokojna wyobraźnia nie pozwala im żyć. Dla niektórych pisanie jest formą autoterapii – KONIECZNIE PRZECZYTAJ WYWIAD Z ANKĄ MRÓWCZYŃSKĄ Przecież każdemu to wolno, każdy może.

 

Ale u poetów młodych albo niemłodych, ale debiutujących coraz rzadziej spotykamy wiersze, które przeszywałyby nas dreszczem, powodowałyby gęsią skórkę. Coraz mniej tomików zasługuje na miano prawdziwej poezji. Zdarzają się jednak rzeczy wartościowe, gdzie występują zjawiska jasno świecące. CZYM JEST POEZJA ➡➡➡ http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czym-jest-poezja/

 

Hmm… a gdyby tak napisać i wydać swoją książkę? ➡➡➡ http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/hmm-a-gdyby-tak-napisac-i-wydac-swoja-ksiazke/

 

Tak jest w przypadku wierszy Renaty Grześkowiak, zamieszczonych w debiutanckiej książce pt. Na krawędzi słońca i cienia… Poetka pisze, jakby trochę na przekór modom i trendom. Dziwne to, gdyż współczesny poeta za wszelką cenę próbuje zabłysnąć czymś „udziwnionym”. Wiersze konińskiej poetki są inne, usiłują głosić nadzieję. Mówią prawdę o metafizycznych przeżyciach, nie zamykają oczu na zło. Jednocześnie są radosną nowiną, bo głoszą, że cierpienie nie zawsze jest nieszczęściem, często jest dojrzewaniem do mądrości, próbą wierności.

 

Najlepszą drogą, żeby nauczyć się miłości, jest przyjaźń. Żeby się tak jednak stało, trzeba najpierw nauczyć się przyjaźni, a tego tak naprawdę możemy nauczyć się w rodzinnym domu, w którym miłość ma swoje należne miejsce…

Czytaj dalej

Kiedy czyta się te wiersze, to ma się nieodparte wrażenie, że w sercu poetki można znaleźć dobro, szlachetność i wspomnianą już miłość. Poetka zdaje się mówić, że warto podjąć ryzyko przyjaźni, bo potem człowiek mniej ryzykuje przy spotkaniach z innymi ludźmi – ma punkt podparcia, nie jest znikąd, ktoś doda mu odwagi, wesprze i pomoże przeanalizować niewygodną sytuację w całej prawdzie. Przyjaźń ma też potężną moc promieniowania – przyjaciele kreują wokół siebie bardzo pozytywny klimat, który łagodzi obyczaje, bo jest to klimat bardzo wymagający.

 

CIEKAWE WIERSZE DO CZYTANIA ➡➡➡ http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ciekawa-poezja-do-czytania/ CO CZYTAĆ?

 

Grześkowiak w swoich wierszach bada granice pomiędzy istniejącym i nieistniejącym, pomiędzy rzeczywistym i wyobrażonym, rozmyśla nad kruchością życia i przemijaniem czasu, a więc dotyka najbardziej tajemniczych kwestii ontologicznych, unika pompatyczności i napuszenia. Myślę, że poszukuje dla swych rozważań metody, która od najciekawszej strony pokazałaby problem. Poetka tworzy inną, nową płaszczyznę napięć – czasami nastraja odbiorcę emocjonalnie, czasami przykuwa jego uwagę suchą wypowiedzią, by następnie rozbroić go naiwnym postawieniem sprawy lub pokazać odpowiedni obrazek.

 

Bezpańska Poetka nie pozwala wstawić się w ramy – rozmowa z Renatą Grześkowiak  ➡➡➡ http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/bezpanska-poetka-pozwala-wstawic-sie-ramy-rozmowa-renata-grzeskowiak/

 

Miłość u Renaty Grześkowiak, to nie tylko uczucie, zakochanie się. To jest ciężka i wspaniała praca, nieustanna walka z egoizmem. Wszyscy tęsknimy za prawdziwą miłością. W miłości, nawet wzajemnej, doświadczamy samotności, gdyż człowiek człowiekowi nie wystarcza, pragnie owego pogodnego spojrzenia na świat z jego złem i zagrożeniami.

Ta poezja rozbudza i kształtuje wrażliwość, zwłaszcza w dzisiejszym zmaterializowanym świecie. Ale w przypadku Renaty Grześkowiak, jak zwykle, sito czasu – niezależnie od doraźnej oceny, dokona selekcji ostatecznej. Pokaże, czy jej poezja przetrwa próbę czasu, czy zmieni coś w jej życiu, stanie się czymś prawdziwym, czy okaże się, że była tylko zjawiskiem pozornym?

Wiara poetki w uzdrawiającą moc poezji jest wielka, dlatego nie jest chyba jeszcze aż tak źle, skoro są poeci, dla których słowo ma znaczenie tak samo ważne, jak działanie człowieka na rzecz swojego bliźniego.

 

POEZJA NA PÓŁCE, CZYLI KULTURA W DOMU ➡➡➡ http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/poezja-polce-czyli-kultura-domu/

 

Zapraszając odbiorcę do swego rodzaju poetyckiej wspólnoty, włączając go w rozważania o egzystencjalnych zagadnieniach, ustami podmiotu lirycznego wskazuje, jak błędna jest postawa człowieka wobec jego własnego życia. Podkreśla wagę ciągłego budowania międzyludzkich więzi miłości i współczucia, od których często przecież uciekamy. Nie stawia jednak czytelnika przed problemem, pozostawiając go samemu sobie, ale wskazuje najprostszą drogę wyrwania się z mroków obojętności.

 

KOBIECA WRAŻLIWOŚĆ WYRAŻANA POEZJĄ ➡➡➡  http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/kobieca-wrazliwosc-wyrazana-poezja/

 

Mówiąc o miłości zawsze bowiem warto zadać sobie pytanie o jej rzeczywisty wymiar, choćby nawet wydawało się to nieco wyrwane z kontekstu. A jednak poezja ta nacechowana jest niezwykle silną ekspresją uczuć, bo w sercu poetki można znaleźć dobro, szlachetność i miłość – cechy tak rzadkie w dzisiejszych czasach…

Czytaj dalej

CZY KOBIETA JEST POEZJĄ? ➡➡➡ http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czy-kobieta-jest-poezja/

 

Twórczość poetycka Renaty Grześkowiak to nic innego, jak promocja miłości do drugiego człowieka. Ta niezwykle subtelna kobieta opowiada o ludzkim sercu i duszy, a głównie o jej „ulotności”. Konińska poetka wierzy, że tylko bycie dobrym ma sens. Dlatego w jej wierszach nie ma ani przemocy, ani codziennej szarpaniny. Dobroć – według Renaty Grześkowiak – jest czymś naturalnym, tak samo jak i zło, ale to od nas zależeć będzie, którą opcję wybierzemy. To nie my wybieramy przemoc, rodzą ją sytuacje. Poezja Grześkowiak jest na wskroś przesiąknięta kobiecością i daje nadzieję, że w niezwykle zmaterializowanym i zdegenerowanym świecie jest jeszcze miejsce na coś dobrego, bez czego trudno byłoby nam żyć… Przynajmniej niektórym…

 

Dobro i jego wspólne cechy z poezją ➡➡➡ http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/dobro-i-jego-wspolne-cechy-z-poezja/

 

Dużo w tej poezji erotyki i nawet ona zmierza do czegoś nowego, nieokreślonego. Ale to nieokreślenie jest u niej bardzo intymne i osobiste, bo poetka nie chce kruszyć mitycznych murów pozornego bytowania, a tylko chce opisywać dobre (w większości) momenty ludzkiego egzystowania, głównie uczuciowego.

Autor artykułu: Andrzej Dębkowski