Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościO magii, odwiecznej walce dobra ze złem, czyli „kulturalne rozmowy” z Robertem P.

O magii, odwiecznej walce dobra ze złem, czyli „kulturalne rozmowy” z Robertem P.

9 lutego 2018 / Agnieszka

Dlaczego powieści fantasy są tak popularne? Skąd wziął się fenomen? W jakim celu ludzie przenoszą się w swojej wyobraźni do innego świata? Na te i inne pytania odpowie mi dziś Robert P. – autor książki, której blog Kulturalne rozmowy patronuje. Rozmawiamy o magii, odwiecznej walce dobra ze złem oraz roli pisarza we współczesnym świecie.

 Sylwia Cegieła: Kim jest Robert P.? Dlaczego ukrywa się Pan pod pseudonimem?

Robert P.: Robert P. jest Robertem Przybylskim pochodzącym z wielkopolski na stałe mieszkającym na jednej z warmińskich wsi. Robert P. jest początkującym pisarzem. Ukrywam się pod pseudonimem, ponieważ stwierdziłem, że moje nazwisko jest zbyt długie i właściwie stąd skrót do litery P.

S.C.: Na czym polega, Pana zdaniem, fenomen fantastyki?

Robert P.: Fenomen fantastyki polega na tym, iż ludzie zajęci szarą codziennością pragną uciec w świat otoczony magią. Chcą poznawać obce wyimaginowane krainy czy światy. Literatura fantasy jako jedna z nielicznych daje nam taką możliwość. Fantasy zabiera nas w dotąd nieodkryte światy. Daje nam możliwość bycia kimś, kim nie jesteśmy w rzeczywistości. Ja na przykład od zawsze chciałem być Wiedźminem i, czytając prozę Andrzeja Sapkowskiego, w wyobraźni stawałem się Geraltem z Rivii. Na tym właśnie polega fenomen fantastyki. Wyobraźnia autora zabiera nas w jeszcze nie poznany świat.

S.C.: Czy to właśnie dlatego ludzie tak bardzo lubią ten gatunek literacki?

Robert P.: Tak, to właśnie fantasy daje czytelnikowi możliwość zapoznania się z wyimaginowanymi bohaterami, którzy posiadają moce lub zdolności magiczne, których my jako zwykli śmiertelnicy, niestety, nigdy nie zdobędziemy. Utożsamiając się z bohaterem takiej powieści, w naszej wyobraźni stajemy się kimś obdarzonym nadnaturalnymi zdolnościami. Wielu ludzi, włącznie ze mną, lubi stać się kimś posiadającym magie, kto odkrywa nieznane, walcząc i przeżywając ciągle nowe przygody.

S.C.: Co Pana inspirowało podczas pisania „Zakonu Achawy”?

Robert P.: Inspirowałem się obserwowanymi polanami leśnymi, naturą zwierzęcą i ludzką. W „Zakonie Achawy” pragnąłem ją opisać na swój osobisty sposób.

 

więcej na stronie Patronatu medialnego KULTURALNE ROZMOWY

Zakon Achawy to świat Achawów, Eowitów, Aniołów, Magów, Druidów. Jest to świat pełen okrucieństwa jak i piękna, w którym realizm miesza się z magią. W którym Achawii toczą nieustanne boje i potyczki w obronie Arystokracji królestw jak i zwykłych jej mieszkańców przed hordami demonów, wiecznie knujących wampirów, nekromantów, czy to bestii różnego rodzaju. Ich sprzymierzeńcami są Eowici Magowie niegdyś będący wampirami jak i Rusałki, pradawne boginie od wieków kooperujące z zakonem. Czy królestwa upadną przed Demonami? A może przejmą władanie nad nimi Wampiry wraz z Nekromantami? Książka porusza niezwykle ważne w rzeczywistym świecie wartości, takie jak przyjaźń, pomoc drugiemu człowiekowi, pokonywanie życiowych przeszkód, realizacja własnych planów i dążenie do szczęścia u boku ukochanej osoby. Te znane współczesnemu człowiekowi sytuacje przeniósł autor w zupełnie inny wymiar – fantastyczny.