Nawet w najpiękniejszym mieście można być samotnym… - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościNawet w najpiękniejszym mieście można być samotnym…

Nawet w najpiękniejszym mieście można być samotnym…

10 kwietnia 2017 / Agnieszka
Nasze życie składa się z okruchów, które do nas docierają i z nich próbujemy układać sobie przestrzeń zwaną życiem. Czasami ktoś nam w tym pomaga, czasami utrudnia. Ważne w tej układance jest to, kogo spotykamy na swojej drodze.

Piotr Ruczaj, bohater powieści „Okruchy życia” ma to szczęście, że najczęściej na jego drodze stają ludzie mądrzy i dobrzy. Dzięki temu, w kluczowych momentach życia, potrafi podjąć odpowiednie decyzje. Jest rzeczą oczywistą, że nasze istnienie przeplatają radosne i bolesne chwile. Do tych pierwszych należy zaliczyć między innymi miłość, pomyślność w życiu zawodowym i rodzinnym, do drugich przemijanie, śmierć bliskich, niepowodzenia w życiu zawodowym i rodzinnym, utraconą miłość…

Ta rozmowa bardzo Piotra poruszyła. Po raz pierwszy sprawy szpitalne zeszły na drugi plan. Odżyły wspomnienia. Zastanawiał się, jak teraz wygląda Matylda? Jak zareaguje na ich spotkanie? Stwierdził, że w najbliższym czasie musi skorzystać z zaproszenia Janusza i to zanim rozpocznie swój rozdział pracy doktorskiej. Trzeba rozliczyć się z przeszłością i albo ją ponownie otworzyć, albo definitywnie zamknąć.

Bo, choć w życiu zawodowym Piotrowi wiedzie się bardzo dobrze, to w osobistym już tak nie jest…

Stefan Jaksch opisuje proces dorastania swojego bohatera, jego pierwsze uczucia, inicjacje seksualne, radości i smutki oraz, już w dojrzałym życiu, sukcesy i porażki.

Autor umieszcza swoją historię w PRL-owskiej rzeczywistości. Jest ona jednak tylko subtelnym tłem, z którego rzadko przebijają się aluzje do ówczesnej sytuacji politycznej. Bo nie polityka jest bohaterką tej książki, lecz człowiek. Człowiek, który nieustannie jest w drodze, próbując odkryć prawdę o sobie i otaczającym go świecie.

Nawet w najpiękniejszym mieście można być samotnym…