Napoleon Bonaparte – wielki mały człowiek - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościNapoleon Bonaparte – wielki mały człowiek

Napoleon Bonaparte – wielki mały człowiek

11 października 2017 / Agnieszka
Napoleon Bonaparte – wielki, choć mały człowiek. Cesarz francuzów, jeden z najwybitniejszych mężów stanu. Jego działalność miała szczególne znaczenie dla dziewiętnastowiecznej Europy, w tym również dla Polaków. Była to postać budząca skrajne emocje, zarówno apologizowana w napoleońskim micie, jak i krytykowana w ,,czarnej legendzie” przez zagorzałych przeciwników.

Epoka napoleońska nie przeszła bez echa w polskiej literaturze. Jej wątki można odnaleźć między innymi w klasycznym ,,Panu Tadeuszu” czy też późniejszej ,,Lalce”. Można powiedzieć, że w Romantyzmie postać Napoleona Bonaparte wręcz obrosła w mit. Był on często traktowany jako wybawiciel, przewodnik na drodze do niepodległości i wielka nadzieja – szczególnie opiewali go właśnie Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy też Zygmunt Krasiński. Historia za czasów ,,małego kaprala” dostarczała i wciąż dostarcza wielu inspiracji, nic więc dziwnego, że pisarze współcześni również sięgają do tego okresu. Tyle że opisać rzeczywistość sprzed dwustu lat nie jest tak łatwo, a może inaczej – to wielka sztuka uczynić z tego rzetelną, a zarazem atrakcyjną dla niecierpliwego czytelnika opowieść.

Wojciech Motylewski podjął się tego wyzwania. To mieszkaniec Lidzbarka Warmińskiego, znany mieszkańcom jako Członek Wileńskiego Pułku Muszkieterskiego. Autor książek takich jak ,,Kurier Napoleona”, ,,Skarby cara Aleksandra”, ,,W służbie Bonapartego”. Jak można wywnioskować po tytułach, traktują one właśnie o epoce napoleońskiej, przedstawiają realia historyczne, gdzie realizm miesza się z fikcją literacką. W duchu wielkiego pisarza – Waltera Scotta – pisarz starał się oddać w nich koloryt tamtej epoki, ówczesną obyczajowość oraz urozmaicić je żywą akcją i dramatycznymi momentami. Wierny szczegółom, takich jak daty i miejsca, wprowadza swoich bohaterów w wiek dziewiętnasty, wiek burzliwy i ważny dla Polski.

,,Kurier Napoleona” to debiutanckie dzieło Wojciecha Motylewskiego. Jak przyznał sam pisarz w wywiadzie dla Gazety Lidzbarskiej, zostało napisane w trzy miesiące, ale materiały do niego zbierał przez lata. Jest to więc przygodowo-historyczna książka z solidnym wsparciem bibliograficznym. Opowiada o działaniach zbrojnych na terenie Prus Wschodnich za czasów kampanii napoleońskich. W 1806 roku, w grudniu, Napoleon Bonaparte zawitał do Warszawy, co staje się zarzewiem całej opowieści. Czytelnik śledzi na tym tle losy rodziny Gierszów – znanej i szanowanej na Warmii. W ,,Kurierze Napoleona” autor starał się przedstawić wydarzenia z lat 1806-1807 zarówno z historyczną dokładnością, jak i z literackim polotem, a także ująć konflikt z perspektywy obu stron.

Akcję ,,Skarbów cara Aleksandra” Wojciech Motylewski również osadził na terenach Warmii, bo na tych ziemiach pojawia się wówczas Napoleon. Główny bohater, kowal Albert Giersz powraca do swojego rodzinnego miasta, Lidzbarka Warmińskiego po tym, jak przysłużył się wojskom francuskim. Ma nadzieję, że po wszystkich wojennych perypetiach uda mu się na nowo wrócić do codzienności i wieść spokojne życie. Jak można się domyślić, nie do końca tak będzie. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na tytuł. Wszystko przez informację o skarbach cara Aleksandra, informację, która dociera do rodziny Gierszów, znanej już z ,,Kuriera Napoleona”, i odwraca spokojne życie Alberta do góry nogami.

„W służbie Bonapartego” to trzecia część warmińskiej sagi Wojciecha Motylewskiego. Tym razem autor przenosi czytelnika w czasie do roku 1812, pod same mury twierdzy smoleńskiej. Napoleon podejmuje wówczas decyzję marszu na Moskwę, jak się później okaże – zgubną dla siebie. Bohaterem książki jest Maurycy Giersz, syn kowala z Lidzbarka Warmińskiego, ówczesnego Heilsberga. Chce zapomnieć o wszelkich życiowych trudnościach, o tragedii, jaką była śmierć ukochanej żony, walcząc u boku nieustraszonego marszałka Neya. Liczy na to, że wojenne zawirowania mu w tym pomogą. Po zdobyciu prastarej stolicy Rosji następuje odwrót, pełen tragicznych sytuacji i licznych zwrotów akcji.

Wojciechowi Motylewskiemu udało się stworzyć niezwykle barwną i wciągającą trylogię traktującą o czasach za życia Napoleona Bonaparte. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie rzetelna pasja autora oraz poruszanie się w tematach szczególnie mu bliskich – historii sprzed dwustu lat, historii lokalnej, prosto z Warmii, jego rodzinnych stron. Nie da się ukryć, że ,,Kurier Napoleona”, ,,Skarby cara Aleksandra”, ,,W służbie Bonapartego” to książki, dzięki którym czytelnik może przenieść się w dawne czasy, poznać ich obyczajowość, prześledzić losy rodziny Gierszów i dać się porwać przygodzie. Wojciech Motylewski umiejętnie łączy prawdę historyczną z fikcją literacką, z ujmującą dokładnością przedstawia fakty historyczne, a do tego czaruje bogatą wyobraźnią. Warto sięgnąć po każdą z tych książek, aby przekonać się, że dawna historia wciąż może być pasjonująca i żywa.