Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościMotyw anioła w literaturze

Motyw anioła w literaturze

11 lutego 2019 / Agnieszka

Duchowe byty mogące wspierać, chronić i przewodzić ludziom fascynują od zawsze. Nie dziwi więc, że motyw anioła w literaturze jest ponadczasowy i wciąż powraca z nową siłą. Czego na temat tych niezwykłych istot dowiemy się z książek?

 

Świat duchowy intryguje wszystkich. Jako śmiertelne istoty chcemy bowiem umacniać swe przekonanie o nieśmiertelności dusz. Ponadto naszymi myślami bezustannie targają wątpliwości, a przyjęte wierzenia nakazują obawiać się wiecznej kary za doczesne występki. Czy wystawiana na pokusy ludzkość jest skazana na pośmiertne męczarnie? Grzeszny, zagubiony człowiek ponoć może liczyć na wsparcie aniołów. Od tysięcy lat mawia się, że te duchowe byty pośredniczą pomiędzy ziemskim a boskim światem, a nasz los nie jest im obojętny. Warto zgłębiać ten fascynujący, ezoteryczny temat.

Motyw anioła w literaturze jest ponadczasowy. Biblia jako święta księga ukazuje go bardzo obrazowo, choć wzmianki o aniołach pojawiały się już w starożytnym Egipcie, czy Babilonii.

Co ciekawe, choć o istotach tych wspominały i nadal wspominają często odmienne religie, niektóre wyobrażenia zawsze się powtarzają. Aniołowie mają pełnić funkcję posłańców między ludźmi a Bogiem. Są ich całe zastępy, mogą objąć pieczę nad człowiekiem i posiadają nadnaturalne moce.

W żadnych źródłach nie ujednolicono wizerunku i specyfiki aniołów. Już tysiące lat temu uwidoczniano je jako skrzydlate, świetliste byty. Zgodnie ze Starym Testamentem te duchowe istoty zostały stworzone przed ludźmi, nad którymi są stworzeniami nadrzędnymi. Mimo tego mają nas wspierać. Niestety nie każdy anioł niesie ze sobą dobroć, bo wiele z nich upadło. Wówczas ich funkcje z pewnością uległy niekorzystnej przemianie. Niezliczone rzesze duchowych bytów podobno nadal nas jednak strzegą, prowadząc w kierunku boskiej przestrzeni. Modlitwy do Aniołów Stróżów powstały przecież nie bez przyczyny.

Czy jest możliwe, że dawniej aniołowie, żyli pośród ludzi i łączyli się z nimi w pary?

To pytanie wiele osób może uznać za świętokradztwo. Jak bowiem byt duchowy miałby zniżyć się do naszego poziomu? Okazuje się jednak, że znajduje ono uzasadnienie. W apokryficznej Księdze Henocha, czyli Biblii Hebrajskiej i Starego Testamentu anioły przedstawiane są jako istoty odczuwające ludzkie potrzeby i zdolne płodzić dzieci. Oczywiście ich status zawsze wznosił się ponad ludzki, ale mogły one bardziej namacalnie przebywać w znanej nam przestrzeni. Szwedzki, nobilitowany interpretator Pisma Świętego i mistyk, Emanuel Swedenborg, także mówił o płciowych aniołach, które według jego angelologicznej koncepcji były swego rodzaju stadium rozwoju duchowego człowieka. Jego prace naukowe miały ogromny wpływ na wielu Nowych Chrześcijan, którzy z ciekawością zgłębiali te wątki.

Książka „Giganci i anioły upadłe. Zakazane fakty” porusza ten temat, dowodząc wielu nieznanych nam zagadnień. Od momentu, gdy pozycja pojawiła się na rynku, cieszyła się ogromną popularnością. Zainteresowanie czytelników zaowocowało poszerzeniem tematu. ”Giganci i anioły upadłe Wydanie II poprawione” to pełna, rozszerzona o najważniejsze fakty publikacja. Dzięki niej przekonamy się, że wieki temu ludzie koegzystowali z aniołami. Wszystkie informacje, z którymi zapoznamy się w trakcie lektury, zostały zaczerpnięte z niepodważalnych materiałów źródłowych. Autor jest bowiem badaczem Biblii, który od wielu lat analizuje wymowę tej świętej księgi. Przekonamy się, że nasi przodkowie bez względu na miejsce zamieszkania, czy kultywowane wierzenia, mówili o potomkach ludzi i aniołów. Miały to być olbrzymie, obdarzone niezwykłymi właściwościami istoty. Niezbitym dowodem na to pozostają gigantyczne szkielety znajdowane na całym globie.

Czyż nie jest to zastanawiające, że przekazy na całym świecie zgodnie mówią o istnieniu w przeszłości olbrzymów, którzy mieli być potomkami niebiańskich aniołów bądź też bogów, którzy zstąpili z niebios? – Artur Sroka.

Na temat pradawnych cywilizacji, które pod każdym względem nas przewyższały, mówi wiele kronik, legend, dawnych wierzeń, czy ludowych podań. Współcześni badacze, naukowcy i historycy potwierdzają, że dawniej Ziemię zamieszkiwali giganci. Czemu tak niewiele mówi się na ten temat? Niestety dla wielu środowisk jest to niewygodny wątek. Poddaje on bowiem w wątpliwość wiele ugruntowanych i cyklicznie powtarzanych przekonań. Książka ”Giganci i anioły upadłe Wydanie II poprawione” pozwoli nam zapoznać się z niewiarygodnymi informacjami. Wiele z zaprezentowanych faktów odmieni sposób, w jaki dotąd postrzegaliśmy świat. Przekonamy się, że najprawdopodobniej, na długo przed Mezopotamią istniała i doskonale radziła sobie cywilizacja gigantów. To ona miała stwarzać okoliczności, w których aniołowie zdołali koegzystować z ludźmi.

Czytaj dalej

Motyw anioła w literaturze odnajdziemy także w książkach opisujących spotkania ludzi z zagadkowymi bytami. Ta mistyczna przestrzeń intryguje wiele interesujących się parapsychologią i mistycyzmem osób.

Miłość ponad wszystko” to poradnik i zarazem relacja ze Świata Duchowego, do którego będziemy mogli się udać. Nie powinniśmy wątpić w tę możliwość, bo autorka od lat z powodzeniem zgłębia tę przestrzeń. Umożliwiły jej to transy hipnotyczne, które jak wiemy, cenione są w świecie nauki. Wszystko zaczęło się w momencie niespodziewanego, budzącego lęk spotkania z niematerialną istotą. Potrzeba wyjaśnienia i zrozumienia zajścia stała się motywacją do poszukiwań informacji oraz osób, które doświadczyły podobnych zdarzeń. Dość szybko okazało się, że jest to spore grono, które posiada mnóstwo danych. Dzięki książce zrozumiemy, że duchowe byty zwane przez nas aniołami istnieją naprawdę. Świat Duchowy czeka na każdego i co najważniejsze jest pełen miłości. Lektura tej książki będzie niezwykłym doznaniem, które na zawsze zmieni nasz światopogląd.

Czytaj dalej

Motyw anioła w literaturze zawsze rozbudza wyobraźnie. W literackiej przestrzeni te niebywale uduchowione istoty zstępują bowiem pośród ludzi. Czasem nauczają i wstępują w role opiekunów, ale nie zawsze są grzeczne.

Druga strona anioła” to książka, która przekona nas, że anioł nie musi być uskrzydloną istotą o subtelnej urodzie. Nasze wyobrażenia bardzo uwznioślają te duchowe byty, które naszym zdaniem powinny być bez skazy. Gdyby jednak były one na tyle podobne do ludzi, że zdołałyby niezauważalnie wtopić się w tłum? Główną bohaterkę Ann pewnego dnia odwiedzi Kupidyn. Ten anioł przybył, by jej pomóc, ale z czasem połączy ich niezwykła więź. Przed Ann, która ma dopiero kilkanaście lat wiele niesłychanych przygód. Kupidyn zabierze ją do Szkoły Aniołów, której kadeci okazują się bardzo różnorodni. W trakcie lektury poznamy ich poruszające historie. Dowiemy się też, czemu Kupidyn odwiedził właśnie ją. Po tę książkę mogą sięgać osoby dorosłe oraz młodzież. Bez względu na wiek, czytelnikom nie zabraknie natchnionych wrażeń.

Czytaj dalej

Motyw anioła w książce „Cykl” urzeknie każdego. Anielskie istoty zstąpią bowiem między nas. Ich zadaniem będzie wspieranie ludzi, choć ten obowiązek nie przypadł im bez przyczyny. Okazuje się, że pragną one zasłużyć w boskiej randze na tytuł Aniołów Stróżów. Muszą więc objąć opiekę nad wybraną osobą i spróbować jej pomóc. Nie koniecznie będzie to łatwe zadanie, bo ziemskie realia są bardzo charakterystyczne. Ponadto nie wolno im korzystać ze swych nadludzkich zdolności. Anioły zstąpią na ziemię o północy w sylwestrową noc. Czas wyznaczony im na realizację zadania to pełen rok. W książce znajdziemy dwanaście opowieści, a każdej historii przewodzi motyw anioła. Bohaterowie, których przyjdzie nam poznać, mierzą się z bardzo zwyczajnymi, znanymi nam z codziennego życia problemami. To dlatego książkę czyta się łatwo, a dzięki obecności aniołów przyjemnie.

Czytaj dalej

Motyw anioła w literaturze ma również szczególne miejsce w świecie fantasy. W wyobrażonej często pełnej zła przestrzeni nie może przecież zabraknąć wysłanników dobra.

Zakon Achawy. Tom 1” to świetne fantasy, w którym znajdziemy aniołów. Zgodnie z przyjętymi wzorcami będą wspierać oni sprawiedliwość. Fabuła pozwoli nam przenieść się do niezwykłej przestrzeni. Świata, w którym roi się od demonów, przerażających bestii, tworów demonicznych i wampirów. Piękno przyrody nie powinno usypiać naszej czujności, ponieważ śmierć czai się w każdym zakamarku. Achawii bronią królestw przed siłami zła. Pomagają im Aniołowie, Rusałki, czy Druidzi. Ta kooperacja ma szansę przechylić szalę na stronę dobra. Walka będzie wymagała jednak odwagi i poświęceń. Nekromanci oraz czarownice rosną w siłę, a przecież nie są to jedyni złowrodzy przeciwnicy. Zakon musi dołożyć wszelkich starań w boju, bo inaczej Demony mogą przejąć władzę.

Czytaj dalej

Motyw anioła w literaturze dla dzieci także pojawia się bardzo często. Mali czytelnicy potrafią docenić tego rodzaju pozycje i odczytać ich przekaz.

Anioł Michał” to terapeutyczne opowiadanie dla dzieci, które uczy asertywności. Dzieci stopniowo uczą się zasad współżycia w grupie i zasad właściwego zachowania. Upór, wymuszanie swych praw to częsty problem, choć równie wiele młodych osób nie potrafi walczyć o swoje prawa. Równoważenie tych obszarów nie jest proste nawet dla osób dorosłych, więc jak uczyć dzieci właściwego omawiania i okazywania szacunku innym? Ta przeznaczona dla dzieci od 8 roku życia książeczka tłumaczy, czym jest asertywność i jak się jej nauczyć. Sposób przedstawi dzieciom sam Anioł Michał. Będzie niezwykle wyjątkowo i naprawdę miło.

Czytaj dalej

Anioł Nakręcany” to piękna mądra bajka dla dzieci. Gwiazdka, główna bohaterka jest właścicielką mapki, która podobno wskazuje drogę do anioła spełniającego życzenia. Dziewczynka postanowi go odszukać, by pomóc swojej chorej, młodszej siostrzyczce. Nie będzie to łatwe, bo droga prowadzi przez Magiczny Las, w którym mieszka mnóstwo dziwnych, czarodziejskich postaci. Tę opowieść trzeba poznać.

Czytaj dalej

Wszystkie zaprezentowane książki zawierają motyw anioła. Fakt ten powinien zachęcić nas do lektury, bo w obecność „anielskich” bohaterów zawsze czyni czytanie pełną niezwykłych doznań przygodą.