Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościMiędzy dzieciństwem a dorosłością – wspomnienia Zdzisława Brałkowskiego

Między dzieciństwem a dorosłością – wspomnienia Zdzisława Brałkowskiego

25 listopada 2019 / Agnieszka

Zdzisław Brałkowski jest doświadczonym życiowo autorem, który stara się ocalić przed zapomnieniem cenne momenty z przeszłości. Dzięki temu powstał wspomnieniowy cykl „Zza zasłony czasu”. Zgromadzone w nim książki są niczym „pomost” między dzieciństwem a dorosłością.

 

Wraz z wiekiem zaczynamy doceniać przeszłość i obdarzać sentymentem minione chwile. Wiele z nich warto byłoby utrwalić dla siebie i dla potomnych. Zdzisław Brałkowski jest doświadczonym życiowo autorem, który postanowił ocalić przed zapomnieniem najcenniejsze momenty minionych lat. Oczywiście decyzja o spisaniu autobiograficznych wycinków rzeczywistości pojawiła się, dopiero gdy pisarz zdołał odnaleźć nieco wolnego czasu pomiędzy pracą, życiem rodzinnym a realizowaniem licznych pasji. Było to trudne, ponieważ przez wiele lat Zdzisław Brałkowski imał się najróżniejszych zawodowych zadań. Zaraz po ukończeniu technikum pracował fizycznie, później jako elektryk, a także zaopatrzeniowiec. Konieczność zapewnienia bytu rodzinie motywowała autora do jeżdżenia za pracą po całej Polsce i podejmowania się nawet najcięższych fizycznych zadań.

Zdzisław Brałkowski przyznał, że prawdziwym zwrotem w jego życiu było rozpoczęcie pracy w stacjonarnym OHP. Praca z młodzieżą, w międzyczasie ukończone studia na Uniwersytecie Warszawskim i zdobyte kwalifikacje zawodowe nauczyciela wyznaczyły kierunek kariery autora. To właśnie z pracy wychowawcy, zagubionej młodzieży, czerpie ogromną satysfakcję.

Początki literackiej przygody Zdzisława Brałkowskiego były niewinne. Autorowi wystarczyło bowiem publikowanie opowiadań na łamach internetowego bloga, a także dla relaksu tworzenie limeryków, fraszek, satyrjad, czy tekstów piosenek kabaretowych. To czytelnicy pozytywnie zaskoczeni twórczością autora  zachęcili go, by zebrał całość w beletrystycznej formie.

Między dzieciństwem a dorosłością – wspomnienia Zdzisława Brałkowskiego

Hasło to wskazuje na autobiograficzny cykl książek „Zza zasłony czasu”. W każdej z nich autor opisał najciekawsze momenty z przeszłości. Możemy być pewni, że w trakcie czytania nie zabraknie refleksyjnych momentów, skoro jak wspomniał autor, książki te:

pozwalają „ocalić od zapomnienia” już minione czasy, ale jednocześnie są osnową, szkieletem, na którym mogę konstruować tekst już w beletrystycznej formie.

Młodości szczęśliwa” to książka, która rozpoczęła cykl „Zza zasłony czasu”

Wewnątrz zgromadzone zostały lekkie, wspomnieniowe opowiadania odnoszące się do minionych 60. i 70. lat XX wieku. Lektura tej pozycji dla starszych czytelników stanie się okazją do przywołania własnych wspomnień z czasów dzieciństwa i młodości. Przedstawiciele młodego pokolenia będą mieli natomiast okazję, by porównać własne życie z warunkami, w jakich dorastali ich rodzice i dziadkowie. Za dawnych lat codzienność rzeczywiście wyglądała zupełnie inaczej niż obecnie. Nie oznacza to jednak, że ludziom brakowało przyjemnych radości. Ta podzielona na kilkanaście rozdziałów pozycja zawiera sporo anegdot. Bardzo możliwe, że zapoczątkują one międzypokoleniowe dyskusje.

Czytaj dalej

Wileńszczyzna w miniony czas” to kolejna książka ze wspomnianego cyklu

Obejmuje ona opowiadania odnoszące się do okresu II wojny światowej i czasów powojennych. W trakcie lektury będziemy poznawać historię dwóch rodzin od pokoleń mieszkających na Wileńszczyźnie. Ich spokój przerwała wielka polityka, która za nic miała ludzkie szczęście. W czasie okupacji, a następnie powojennej zmiany granic Polski oraz repatriacji, wszystko ulegało przeobrażeniu. Wiele rodzin zostało rozdzielonych, przed zakochanymi stawało mnóstwo przeszkód, a o narodowości bardzo często decydowała wola urzędników. Lektura tej książki skłania do refleksji i porusza. Przyjdzie nam poznać wiele dramatycznych momentów, ale również tych budzących nadzieję. Nawet w najtrudniejszych okolicznościach ludzie starają się żyć dalej… Zobacz również – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/tragiczne-dzieje-ludnosci-polskiej-wilenszczyznie/

Czytaj dalej

Czas dorosłości” to trzecia książka z cyklu „Zza zasłony czasu”

  Zgromadzone zostały w niej opowiadania opisujące najciekawsze zdarzenia z życia Zdzisława Brałkowskiego. Jest to okres z lat 70. i początku lat 80. XX wieku. Dzięki tej pozycji z całą pewnością bliżej poznamy autora. Opowiedział on o latach, gdy dzielił życie wraz z rodzicami i rodzeństwem oraz czasie, gdy przyszło mu wziąć odpowiedzialność za własną rodzinę. W trakcie lektury zdamy sobie sprawę, że w ówczesnym czasie niełatwo było sobie radzić. Miały bowiem miejsce znaczące zmiany gospodarcze, ekonomiczne i polityczne.

Czytaj dalej

„Zza zasłony czasu” to cykl książek Zdzisława Brałkowskiego, który stworzył swojego rodzaju pomost między dzieciństwem a dorosłością. Przypominane chwilę uświadamiają, jak szybko mija czas, i że przeszłość buduje teraźniejszość.

Autor zachęca do lektury następującymi słowami:

(…) są one retrospekcją, możliwością zadumy i uśmiechu dla starszych czytelników. Natomiast dla młodszych okazją do porównania ich dzisiejszego życia z życiem ich rodziców, czy dziadków.