Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościMałgorzata Chaładus – poznaj autorkę i jej twórczość

Małgorzata Chaładus – poznaj autorkę i jej twórczość

12 lutego 2021 / Agnieszka

Podobno pośpiech potrafi szkodzić rozwojowej ścieżce. Cierpliwość i opanowanie to wartości bezcenne. Doskonale wie o tym dojrzała autorka, Małgorzata Chaładus, która sukces odniosła w wielkiej ciszy.

Jak swego czasu mądrze stwierdził Michael Quoist: „Współczesnego człowieka niszczy pośpiech. Nigdy się nie zatrzymuje. A przecież tajemnicą szczęścia jest umieć czasem przystanąć”. Małgorzata Chaładus zaczęła rozwijać literackie skrzydła mieszkając w Szwecji. Początkowo tworzyła nie próbując nawet dzielić się swoimi pisarskimi działaniami z innymi. Nieśpieszno było jej do rozgłosu, poważania, czy rozpoznawalności. Talent pisarki w końcu jednak został zauważony. Wówczas zaczęło dziać się coraz więcej. Agencja teatralna ADiT, podpisała kontakt z autorką , dzięki czemu lansuje jej sztuki.

Małgorzata Chaładus wielokrotnie zachwyciła swoją poezją. Jej wiersze zdobyły liczne nagrody w konkursach poetyckich, dzięki czemu były drukowane w wielu almanachach. Należy wspomnieć chociażby o wierszu „Na strychu”, który w 2008 roku zajął pierwsze miejsce w sekcji polskiej konkursu International Poetry Competition- Feile Filiochta w Irlandii.

Proza pisana przez Małgorzatę Chaładus również wielokrotnie została wysoko oceniona. Dowodzi tego fakt, że opowiadanie „Jedna noc z życia prawdziwej kobiety” wyróżnione było w 2005 roku w konkursie im. K. K. Baczyńskiego w Łodzi i opublikowane we „Frazie”. Natomiast w 2009 roku dwa z opowiadań zdobyły pierwsze nagrody. „Żurawie” w konkursie Centrum Kultury „Zamek” we Wrocławiu a „Matka Judasza” w konkursie dla pisarzy polonijnych organizowanym przez Klub Inteligencji i magazyn „Jupiter” w Wiedniu. W 2011 roku w antologii „Swoją drogą” wydanej przez Centrum Kultury we Wrocławiu ukazało się opowiadanie „Dziewczyna z naprzeciwka”. W 2011 wydawnictwo „Grasshopper” wyróżniło „Szwecja i ja” w konkursie na powieść.

Niezwykłym, pozytywnym zaskoczeniem okazała się napisana przez Małgorzatę Chaładus i wydana w 2020 roku, powieść z dreszczykiem dla miłośników mocnych wrażeń „Flamenco”. Nikt nie spodziewał się, że „taneczny tytuł” będzie w stanie dostarczyć czytelnikom tylu wrażeń. A jednak.Jeden wypadek odmienia życie wielu osób.Sprawa dotyczy znanego w Szwecji kompozytora muzyki popularnej Janne a, jego kolegi oraz koleżanki. Ta trzyosobowa grupa swego czasu spędzała wakacje w Hiszpanii. Tyle że dziewczyna zasnęła na plaży, doznając przegrzania słonecznego. To dlatego młodzi mężczyźni starali się szybko dowieźć ją do szpitala. Nadmierna prędkość doprowadziła jednak do wypadku. Utalentowany tancerz flamenco Manuel został potrącony i pozostawiony bez pomocy. Po całym zajściu długo musiał odzyskiwać zdrowie fizyczne i psychiczne. I Chodź pogodził się z faktem, że już nigdy nie będzie tańczył, chciał dowiedzieć się prawdy na temat feralnego zajścia. Manuel odnajduje sprawców i staję z nimi twarzą w twarz. Winni czują się zagrożeni, ponieważ ujawnienie całego zajścia może przekreślić karierę Janne. Manuel pragnie jedynie otrzymać odszkodowanie, ale sprawa zacznie się komplikować. Zginą dwie osoby i najpewniej była to przemyślana zbrodnia. Szczegóły poznamy w trakcie lektury.

Czytaj dalej


Małgorzata Chaładus jest dojrzałą autorką, która na pewno jeszcze niejednokrotnie zaskoczy odbiorców. Należy więc oczekiwać prozatorskich lub poetyckich doznań.