Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKsiążka o ludziach… tak naprawdę takich samych, jak my… – recenzja książki

Książka o ludziach… tak naprawdę takich samych, jak my… – recenzja książki

13 listopada 2017 / Agnieszka
Takich jak my, jednak… najczęściej przez nas mijanych. Niezauważanych. Przegranych? Odrażających? Nieraz tak własnie o nich myślimy… nieprawdaż? Tak jest najprościej i najwygodniej: nie zauważać, mijać… ewentualnie wzruszyć ramionami, przylepiając temu mijanemu człowiekowi łatkę „menela, który sam sobie na ten los zasłużył”. Ta książka to taka mała próba (próba i tylko próba – w dodatku, według mnie, przy obecnych stereotypach społecznych, próba skazana niestety na niepowodzenie) pokazania, że bezdomni to TEŻ LUDZIE. Wcale się w dodatku od nas nie różniący.
Jedyną różnicą między „nimi”, a „nami” jest to, że „oni” żyją na ulicy – „my” zaś w ciepłych, ogrzanych domach, funkcjonując w ramach pewnych, oczywistych standardów życia, przyjętych w dzisiejszych czasach. Co się takiego dzieje, że nie każdy tych standardów doświadcza? Ta książka, napisana w formie reportażu, próbuje dać odpowiedź na te pytania. I, uwierzcie, za pytaniem „dlaczego jesteś bezdomny?” kryje się naprawdę wiele odpowiedzi… Na pewno nie jest to życiowy wybór, świadome skazanie samego siebie na pewnego rodzaju „życie w porażce” (nie mówimy bowiem, ani w tej książce, ani patrząc na rzecz realnie, o jakichś przypadkach patologicznych, choć takie rzecz jasna istnieją). Za każdym z tych mijanych na ulicy ludzi kryje się bowiem osobna historia… Najczęściej smutna. Pełna spraw, które tych ludzi przytłoczyły, przerosły… którym po prostu nie podołali. Los bywa bowiem okrutny i przewrotny. Zgoda – każdy z nas jest jego kowalem. Są jednak sytuacje, które – również nas, „sędziów z kanapy” – mogłyby przerosnąć… Najprościej jest jednak o tym nie pamiętać, prawda? „Nie-myślenie” zawsze jest wygodne.
„Niczyj…” to jedna z ciekawszych książek jakie ostatnio czytałem. Również w ramach jakichś akcji przeciw bezdomności (na początku bieżącego roku trafiłem na historię o książce o bezdomnych, w której słowa na kolejnych stronach były widoczne tylko wtedy, gdy książkę czyta się na mrozie – bardzo fajna akcja mająca za zadanie uświadomić ludziom, jak w zimie funkcjonują ci, którzy własnego domu nie mają). Obawiam się jednak, że… takie akcje i takie książki, jak zwykle, trafią jak kulą w płot… Może i jestem cyniczny, jednak funkcjonujące w naszym społeczeństwie stereotypy… tego nie da się tak łatwo, kilkoma akcjami czy książkami, przezwyciężyć… Co oczywiście nie oznacza, że nie należy tych akcji przeprowadzać, a książek – wydawać. Jak najbardziej trzeba to robić. Nie sądzę jednak, żeby dla problemu bezdomności przyniosło to jakieś wymierne efekty… Nie jestem też jakimś „myślicielem” w tym temacie, więc od razu mówię – własnego pomysłu na tę kwestię też nie mam… Może nie jest to pozytywna refleksja po tej lekturze… ale chyba jest po prostu właściwa (choć smutna).
Recenzja pochodzi z bloga cosnapolce.blogspot.com

Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności