Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKsiążka napisana w hołdzie dla wartości rodziny

Książka napisana w hołdzie dla wartości rodziny

22 lutego 2017 / Agata
Książka Wiesława Trawy jest bardzo osobistym hołdem złożonym sile rodzinnych relacji.  Połączone w spójną całość wspomnienia tworzą ciepłą opowieść, która na nowo uświadomi nam, jest ważna jest świadomość, że tuż obok stoi ktoś, na kogo zawsze można liczyć.

Rodzina będąca podstawową grupą społeczną, na której opiera się całe społeczeństwo powinna zapewniać swym członkom poczucie bezpieczeństwa oraz warunki do rozwój. Niestety wielokrotnie okazuje się, że więzy rodzinne to jedynie plątanina skomplikowanych zależności. Książka „CHWILE. Część pierwsza. Kurza pamięć” ukazuje ponadczasowy model rodziny, dowodząc, że nie musi tak być.

 Akcja książki rozgrywa się w okresie od końca II wojny światowej do lat 70 na Ziemiach Odzyskanych. Na tle tego trudnego okresu toczy się życie rodziny głównego bohatera – Wiesława. Ojciec Wiesława prowadzi intratną działalność ogrodniczą, która pozwala utrzymać rodzinę na wyższym od przeciętnego poziomie. Komfortowa sytuacja socjalna bytowa jak na realia PRL-u nie wpływa na wyjątkowość rodziny, o tym decydują bowiem pielęgnowane więzi łączące jej członków. Fabuły nie można nakreślić bez zarysowania ówczesnych realiów, dlatego w książce znajdziemy również odniesienia do panującego wówczas systemu politycznego.

„Chwile…” to poruszająca opowieść, która jest osobistym hołdem autora złożonym ukochanej rodzinie. O bliskości łączącej jej członków zaświadczyć może określanie rodziców mianem: Mamuni i Tatunia. Dzięki licznym retrospekcjom zyskamy pełen wgląd w opisywane zdarzenia oraz poznamy wszystkie osoby bliskie autorowi: braci, siostry, ciocie oraz wujków.

Do lektury zachęcają słowa umieszczone przez Wiesława Trawę we wstępie do książki – „Chwile, które wspominam, są jak błyski flesza, krótkie, ale bardzo wyraźne”. Wspomniane „flesze” to opisywane zdarzenia, retrospekcje i dygresje, które tworzą wielobarwny obraz rodziny, w której dominującą wartością jest miłość i szacunek.

Wolność i swoboda? A co to jest niby i dla kogo? Ja ich nie potrzebuję. Bardzo dobrze mi w życiu, gdy jestem w domu, gdy zawsze mam obok siebie tych, których kocham, którzy mnie kochają, na których zawsze mogę liczyć.

Słowa autora podkreślają wymowę książki, dzięki której na nowo docenimy wartość rodziny.