Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościCiekawe opowiadania Top 10

Ciekawe opowiadania Top 10

13 marca 2019 / Patrycja

Wielu czytelników ceni sobie, krótkie utwory literackie. Niewielka forma potrafi bowiem dostarczyć wielu emocji. Ciekawe opowiadania – TOP 10 to propozycja dla chcących przeżyć niezapomniane chwile.

Miłośników książek jest naprawdę wielu. O zaletach płynących z czytania ostatnimi czasy mówi się zresztą tak dużo, że coraz więcej osób przekonuje się, by zacząć czytać. Okazuje się jednak, że nie wszyscy lubią obszerne, grube powieści. Niektórzy wolą po prostu krótkie formy literackie, które pozwalają czytać się szybko i przyjemnie. Brak czasu to bowiem przeszkoda, która potrafi utrudnić, a nawet uniemożliwić oddanie się lekturze.

Opowiadania to urokliwe, niewielkie utwory literackie, które mają wielu fanów. Ta skromnych rozmiarów forma nie przeszkadza bowiem dostarczać silnych emocji. Za niemożliwy do przecenienia atut tego rodzaju pozycji uznaje się czas, w jakim można przeczytać cały utwór. Nie potrzebne są bowiem tygodnie, czy dni, bo wystarczy nawet jeden wieczór, czy kilka wolnych godzin.

„Remedium” pełna tajemniczości opowieść o niezwykłym obrazie. Przekonamy się, że w sztuce ukryta jest niezwykła siła.

Fabuła, która frapuj już od pierwszej strony, splata ze sobą wątki obyczajowe, przygodowe, historyczne i fantastyczne. Przeniesiemy się do czasów Młodej Polski, by poznać modernistycznego malarza, Franciszka Okrumża. To on po serii dziwnych, nękających go snów, namaluje obraz tajemniczej dziewczyny. W ten sposób zobrazowana zostanie Aniela, którą Franciszek będzie miał szansę uratować. Czyżby to jego obraz stanowił remedium na jej bolączki? Warto zdradzić, że epilog i prolog zawarty został w formie pierwszoosobowej, dlatego czytający będą mieli wrażenie, że w ich ręce trafił pamiętnik.

czytaj dalej

„Oczami dziecka” to kolejna pozycja, która zasługuje na uwagę. Jej treść zapisana jest w formie historii widzianych przez dziecko.

To pozycja, którą w pierwszej kolejności powinni przeczytać rodzice i opiekunowie. Dowiemy się, jak na poszczególnych etapach rozwoju młody człowiek postrzega otaczającą go rzeczywistość i zachodzące w niej zdarzenia. Będzie to perspektywa od niemowlęcia, przez okres nastoletni, aż po osobę dorosłą. Przekonamy się, że wszystko, co od pierwszych dni życia oferujemy dziecku, będzie miało wpływ na jego rozwój i przyszłe, dorosłe życie. Będzie to pouczająca lekcja, z której warto wyciągnąć konkretne wnioski.

 

czytaj dalej

Ciekawe opowiadania mogą również kryć w sobie przesłanie, które powinniśmy poznać. „Iluminacja Wieku Młodością Zroszonego” to niewielkich rozmiarów opowiadanie metaforyczne obrazujące proces dojrzewania emocji.

Kształtowania się światopoglądu i stosunku do rzeczywistości. Przyjdzie nam poznać mężczyznę, który pod wpływem wspomnień i zgromadzonych w sobie doświadczeń zaczyna analizować wiele zagadnień. Robi to w trakcie spaceru po parku, dlatego napotkane sceny, a nawet przedmioty będą stawać się źródłem inspiracji. Dzięki temu umysł mężczyzny ostatecznie zostaje oświecony.

 

 

czytaj dalej

„Mity i androny” to intrygujący zbiór opowiadań o obyczajowej tematyce. Znajdziemy w nim, aż 10 refleksyjnych tekstów, a każdy z nich odnosi się do innego zagadnienia.

Dzięki temu możemy być pewni, że nie zabraknie nam wrażeń. Warto podkreślić, że całość można potraktować jako moralitet. Treści będą skłaniać nas do zastanowienia się nad wieloma istotnymi kwestiami. Pytania o tematyce egzystencjalnej zachęcą nas do głębszych rozważań i próby udzielenia na nie odpowiedzi we własnym sumieniu. W trakcie lektury poznamy wielu, bardzo charakterystycznych bohaterów. Odwiedzimy też mnóstwo ciekawych miejsc. Zdarzy się także, iż natrafimy na wątek szpiegowskie i nutkę płomiennego romansu.

 

czytaj dalej

Przyjemny zbiór opowiadań to także „Opowieści lokomocyjne” W tej pozycji znajdziemy wiele intrygujących historii.

Każda z nich jest inna, więc z pewnością każdy odnajdzie coś dla siebie. Co ciekawe na atrakcyjność pozycji wpływa zróżnicowanie gatunkowe. Obok tematyki obyczajowej znajduje się bowiem historyczna oraz fantastyczna. Z pewnością zaciekawi nas opowiastka o losach znanego badacza, historia dyktatorki mody, czy opowieść o kolekcjonerze starych motocykli. Warto się zaczytać, bo nie ominą nas również podróże w czasie, a taka okazja nie zdarza się często.

 

czytaj dalej

„Opowiadania człowieka jakby stąd” to pozycja, która w swym wnętrzu kryje wiele utworów.

Każdy z nich jest wyjątkowy i niepowtarzalny, więc wrażeń na pewno nam nie zabraknie. Warto podkreślić, że jednym z głównych tematów, które porusza ten zbiór, pozostaje miłość. Ważne miejsce zajmuje też wolność, której pragniemy wszyscy. Z całą pewnością, każdy znajdzie w niniejszym zbiorze coś dla siebie. W trakcie czytania skupmy się jednak na tytule „ Śnieżynka”, bo jest to urokliwa bajka dla dorosłych, która dowodzi, że osobom wiernym swym marzeniom żyje się łatwiej i przyjemniej.

 

czytaj dalej

Ciekawe opowiadania, a dokładnie 34 teksty znajdziemy w książce „Czarny kot w walizce” Jest to lektura, po którą warto sięgnąć gdy doskwiera nam nuda, brak atrakcji lub marzymy o podróżach.

Każde z nich jest inne, choć wszystkie łączy pech,  który potrafi przyczynić się do zabawnych perypetii. Warto zaznaczyć, że nie jest to literacka fikcja, ale opis zająć, które wydarzyły się naprawdę. Tą książkę czyta się z zapartym tchem, nie mogąc doczekać się kolejnego opowiadania. Fabuła jest dynamiczna i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Przyjdzie nam wyruszyć między innymi do Grecji, Hiszpanii, Portugali, Rosji, Egiptu czy Gruzji. Atrakcji, które nas czekają na pewno nie przewidzimy.

 

czytaj dalej

Do głębszych przemyśleń skłonią nas „Dzieci Jonasza” Jest to zbiór nowel, które ukazują znane nam z codziennego życia emocje i problemy.

Egzystencjalna tematyka sprawia, że teksty poruszają. Każdy utwór jest odrębną opowieścią, które zostały splecione ze sobą ważnym przesłaniem. Zostanie nam dowiedzione, że wszystko co nas spotyka ma głębszy sens. To dlatego powinniśmy z pokorą przyjąć wszystko, co zgotuje nam los. Na emocje, które przeżyjemy w trakcie czytania z pewnością wpłynie fakt, że bohaterami są dzieci, które często musiały doświadczyć więcej niż osoby dorosłe.

 

 

czytaj dalej

Ciekawe opowiadania z gatunku fantasy, także zasługują na uwagę. „Granica. Zbiór opowiadań” zawiera sześć tekstów momentami wkraczających w przestrzeń science-fiction.

Warto podkreślić, że niektóre z opowiadań zainteresują nie tylko dorosłych. Młodzież ciekawa fantastyki z pewnością się nie zawiedzie. Każdy utwór to szansa, by przeżyć coś zupełnie nowego. Motyw, który wyraźnie zarysowuje się w tym zbiorze to nieuchronność losu i poszukiwanie prawdy o sobie. Całość ze względu na spójną treść można nazwać „skończoną mikropowieścią”.

 

 

czytaj dalej

Wyjątkowy zbiór opowiadań to także „Opowieści z pogranicza światów”

Fabuła splata rzeczywistość z fantastyką, a bezpośredni przekaz z pobudzającą do głębszych przemyśleń metaforą. Teksty czyta się szybko i przyjemnie. Nie brakuje w nich humoru i trafnych odniesień do ludzkiej egzystencji. Zaskoczy nas celność tych nierealnych, wyobrażonych historii. To celowy zabieg, który wpływa na atrakcyjność pozycji. Niezwykłe jest przecież, że ciężarówka obdarzona zostaje ludzkimi cechami i jest uzależniona od prędkości i adrenaliny, czy nosorożec i wróżka, którzy utkwili w nieudanym związku.

 

Zaprezentowane pozycje na pewno nas nie rozczarują. Warto po nie sięgać, by przekonać się, jak wiele emocji mogą nam dostarczyć ciekawe opowiadania.